Nauka na światowym poziomie

opublikowano: 25-10-2016, 22:00

To już ostatnia szansa na skorzystanie z dotacji udzielanych w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB). Na naukowców czeka 140 mln zł. Pieniądze można uzyskać, startując w otwartym konkursie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Wnioski można składać tylko do 30 października.

— Daje on szansę na stworzenie w Polsce nowej jakości nauki, wspieranie innowacyjności i powstanie miejsc pracy dla najlepszych uczonych z całego świata. Warunkiem sukcesu jest tworzenie instytucji wokół uczonych o znaczącym dorobku naukowym we współpracy ze strategicznymi partnerami z zagranicy — mówi prof. Maciej Żylicz, prezes FNP. Program jest adresowany do uczonych z Polski i spoza kraju, którzy są gotowi podjąć się kierowania innowacyjnym projektem i zarządzania nową jednostkąbadawczą. Kolejny warunek: podjęcie współpracy z zagranicznymi ośrodkami. Na realizację jednego takiego projektu można pozyskać ok. 35 mln zł. Jest to drugi konkurs w programie MAB. Pierwszy został już rozstrzygnięty. Wyłoniono w nim projekt prof. Tomasza Dietla oraz prof. Tomasza Wojtowicza z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie. Na jego realizację przekazano 40 mln zł, za które utworzone zostanie Międzynarodowe Centrum Sprzężenia Magnetyzmu i Nadprzewodnictwa z Materią Topologiczną (MagTop). W ośrodku będą prowadzone badania z obszaru materiałoznawstwa, nanotechnologii, fizyki półprzewodników oraz prace nad magnetyzmem i nadprzewodnictwem. Łączny budżet MAB wynosi 530 mln zł. Dzięki funduszom w Polsce powstanie do 10 jednostek badawczych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Nauka na światowym poziomie