Nauka zatańczy tango z biznesem

Przedstawiciele uczelni i inni naukowcy otrzymali łącznie 22 mln zł na realizację badań i współpracę z przedsiębiorcami.

Znane są już wyniki drugiego konkursu z programu Tango, zainicjowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Realizują go dwie podlegające resortowi agencje — Narodowe Centrum Nauki (NCN) i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Mają ułatwić jednostkom naukowym wprowadzanie na rynek nowoczesnych technologii, produktów i usług.

— W rozstrzygniętym konkursie dofinansowanie otrzymają m.in. prace nad systemem monitorowania poziomu bezpieczeństwa w kopalniach, nowatorskimi rozwiązaniami inżynierii lotniczej i kosmicznej, badania nad innowacyjnym testem do wykrywania zakażeń gronkowcem wśród kobiet ciężarnych oraz technologią oczyszczania środowisk wodnych. Wszystkie wyłonione projekty to doskonały przykład na to, jak ważna dla rozwoju gospodarczego i społecznego Polski jest nauka — zaznacza Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Wsparcie przyznane zostało na realizację 26 projektów.

Otrzymane w ramach konkursu pieniądze — łącznie 22 mln zł — pokryją m.in. koszty analiz rynkowych, badań przemysłowych i prac rozwojowych. Mogą zostać wydane na ochronę własności intelektualnej lub opracowanie koncepcji rynkowego zastosowania wyników prac badawczych, a także ułatwić pozyskanie partnerów, którzy pomogą w komercjalizacji rozwiązań.

— Chcąc wzmacniać konkurencyjność naszej gospodarki, musimy stawiać nie tylko na jakość prowadzonych badań, ale także na efektywność transferu wiedzy z nauki do przemysłu. Możliwość weryfikacji potencjału rynkowego na wczesnym etapie badań to często czynnik decydujący o sukcesie nowej technologii, produktu czy usługi w przyszłości — wyjaśnia prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

— Nagrodzone projekty pokazują, że prawdziwie innowacyjna gospodarka ma swoje korzenie w nauce, w badaniach, które często wcale nie są prowadzone z myślą o komercyjnym zastosowaniu, ale przez rozwijanie naszej wiedzy stwarzają nieznane dotychczas możliwości — dodaje prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN. W przypadku zakwalifikowania projektu do fazy badawczej (B+R) wymagane będzie wniesienie przez przedsiębiorcę zainteresowanego wynikami prac wkładu własnego w wysokości minimum 15 proc. dofinansowania, jakie otrzymali naukowcy.

Pierwsze rozdanie

W ramach pierwszego konkursu Tango, rozstrzygniętego w 2015 r., realizowanych jest 51 projektów. Naukowcy pracują m.in. nad systemem HydroProg (wczesne ostrzeganie o zagrożeniach hydrologicznych) i aptamerami DNA przeznaczonymi do oczyszczania białek rekombinowanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Nauka zatańczy tango z biznesem