Nawet 20 mln zł strat na hali dla Lenovo

MB
opublikowano: 07-10-2009, 06:29

Polscy wykonawcy są gotowi dokończyć budowę, jeśli sąd ogłosi upadłość PLA Development

Konflikt między deweloperem, który budował fabrykę dla Lenovo, a polskimi firmami przeniósł się do sądu.

Fabryka Lenovo w Legnickim Polu to wielka porażka. Miała ruszyć w ubiegłym roku. Nie ruszyła. Od stycznia tego roku prace budowlane stanęły, bo podwykonawcy nie otrzymywali wynagrodzenia od belgijskiego dewelopera z Immo Industry Group (IIG). Firma zbankrutowała. Lenovo w ogóle zrezygnowało z inwestycji w Europie. Nowy właściciel — Ulogis — obiecywał co prawda, że zwróci zaległości i znajdzie nowego nabywcę, ale na tym się skończyło.
Tego już za wiele

Najpierw Ulogis zaproponował podwykonawcom, by zredukowali swoje wymagania o 30-40 proc. Zgodzili się. Potem koncern stwierdził, że zapłaci im, o ile będzie miał pieniądze i znajdzie chętnego na halę w Legnickim Polu. Gdy nie przystali na nowe warunki, zażądał od niektórych 8 mln EUR, obarczając ich winą za rezygnację Lenovo z inwestycji. Teraz podwykonawcy dochodzą swoich praw w sądzie.

— Mam nadzieję, że polskie prawo stanie po stronie przedsiębiorców płacących podatki i zatrudniających setki osób — twierdzi Rafał Kotarba z Roko.
Nowe pomysły

Jego firmie udało się odzyskać 30 proc. z 900 tys. wierzytelności, bo najszybciej oddała sprawę do sądu i w lipcu osiągnęła prawomocne nakazy zapłaty wobec generalnego wykonawcy i inwestora — PLA Development z grupy IIG.

— Ale inwestor złożył do sądu wniosek o przywrócenie terminu do odwołania. Firma twierdzi, że nie wiedziała, iż toczy się przeciw niej proces w sądzie i nie mogła odebrać nakazów zapłaty. To trochę dziwne, bo już w marcu "PB" informował, że nasza firma wystąpiła do sądu — mówi Rafał Kotarba.

W listopadzie odbędzie się rozprawa w sądzie apelacyjnym.
Kilka spraw

Tak czy owak egzekucja jest chwilowo zawieszona, ponieważ do sądu wpłynęły dwa wnioski o ogłoszenie upadłości PLA Development. Jeden z nich został odrzucony z przyczyn formalnych, ale po odwołaniu będzie rozpatrzony ponownie. Drugi złożyło konsorcjum 13 firm (m. in. TKT Engineering, Pekabex, Winkler, Dekkers, El-bud z Kielc, Commercecon, Fabricom i Rotar), które zrzeszyły się, by wspólnie walczyć o należności sięgające 20 mln zł. Tu decyzja jeszcze nie zapadła.

— Celem tych działań jest równomierne zaspokojenie należności podwykonawców "projektu Lenovo". Partnerzy konsorcjum są gotowi szybko zakończyć budowę w sytuacji ogłoszenia upadłości PLA Development w wariancie układu likwidacyjnego połączonego z pozbawieniem dłużnika zarządu spółką. Ogłoszenie takiej upadłości najpóźniej do połowy października daje szanse na zapobiegnięcie degradacji budowy — informują Sylwia Wiązowska-Grehl, Łukasz Welcer i Tomasz Jaroszyński, radcowie prawni konsorcjum.

Dodają, że firmy z konsorcjum podejrzewają tworzenie fikcyjnych powiązań między spółkami z grupy IIG.

— Mamy nadzieję, że zarówno sąd upadłościowy w Legnicy, jak też organy ścigania skrupulatnie zbadają te zobowiązania — mówią radcowie prawni.

W imieniu jednego z partnerów konsorcjum złożyli zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez członków zarządów spółek z grupy IIG. Zarzucają im zaplanowane niespłacenie podwykonawców, transfer pieniędzy za granicę i tworzenie niejasnej struktury organizacyjnej spółek.
Lepiej milczeć

Z dokumentów Krajowego Rejestru Sądowego wynika, że członkami zarządów firm z grupy IIG są: Filip Schelfhout, Johan Willemen, Marc Dewaele i Marc Cauwen- berghs.

W ubiegły piątek poprosiliśmy o przedstawienie sytuacji przez prawników firm z grupy IIG z kancelarii CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta. Stwierdzili, że nie dostali dotychczas upoważnienia od klienta, którego przedstawiciele są na urlopach. Do wczoraj firmy z grupy IIG nie przedstawiły swojego stanowiska.

None
None
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MB

Polecane