Nawet do 5 mln zł dla start-upów od PGE Ventures

PAP
opublikowano: 05-09-2017, 19:28
aktualizacja: 05-09-2017, 19:29

Nawet na 5 mln złotych finansowania może liczyć start-up, który pomyślnie przejdzie proces oceny inwestycji w funduszu PGE Ventures. We wtorek w Krynicy PGE Ventures ogłosiło początek programu skautingowego skierowanego do start-upów.

Jak powiedział prezes PGE Henryk Baranowski, spółka zamierza przeznaczyć na to 400 mln zł do 2020 r. W rozmowie z PAP prezes uruchomionego w czerwcu br. Funduszu CVC PGE Ventures Paweł Czak powiedział, że na uruchomionej we wtorek stronie internetowej wszystkie zainteresowane współpracą start-upy mogą złożyć swą aplikację. "Jest tam dokładnie opisany proces oceny inwestycji, informacja o tym, kiedy odpowiemy na aplikację, informacje co nas interesuje" – powiedział PAP. Jednocześnie zapewnił, że każdy z zainteresowanych otrzyma odpowiedź w „ciągu dwóch, trzech tygodni”.

„Do końca roku chcemy poprowadzić trzy, cztery inwestycje kapitałowe” - dodał. Choć spółka jest zainteresowana projektami obejmującymi szeroko pojętą energetykę, niewyklucza zaangażowania i inne projekty. Gdyby był to projekt z potencjałem Googla nie powiemy nie” – powiedział Czak.

Prezes PGE Ventures podkreślił, że spółka działa na zasadach rynkowych. „Naszym celem nadrzędnym jest wzrost wartości całej grupy kapitałowej. Dlatego preferowanymi modelami wyjścia z takiej inwestycji będzie albo sprzedaż z zyskiem inwestorowi finansowemu, albo wejście na giełdę, czy New Connect, ewentualnie wejście w nasze struktury” - powiedział.

Jak podkreślił, w przypadku wejścia w struktury grupy kapitałowej PGE „wspólny pierwiastek” musiałby być naprawdę duży.

"Jeśli mielibyśmy wyłożyć kolejne pieniądze na przejęcie udziałów większościowych, to musimy widzieć, że taki start-up bardzo wiele wniesie do naszej grupy" - dodał. Czak powiedział też, że fundusz chciałby wykorzystywać dźwignię w postaci środków zewnętrznych. Np. PFR Ventures, który ma bardzo szeroką gamę programów współfinansujących inwestycje w start-upy. „Będziemy w tych wszystkich programach aplikować” – dodał Czak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu