Nawrócenie PO ma charakter wyborczy

Jacek Zalewski
opublikowano: 07-01-2010, 00:00

Platforma Obywatelska w Święto Trzech Króli zapowiedziała ustawę przywracającą dzień wolny od pracy w… Święto Trzech Króli. Owa dobra nowina przygotowywana była od dawna, a termin jej ogłoszenia oczywiście był nieprzypadkowy. Czyżby PO ruszyło sumienie po dwukrotnym odrzuceniu projektów obywatelskich w tej samej sprawie, firmowanych przez Jerzego Kropiwnickiego? Nie, to po prostu wybory prezydenckie… Po ewentualnym zwycięstwie Donalda Tuska, w czwartek 6 stycznia 2011 r. święto byłoby czerwoną kartką kalendarza pierwszy raz od poczernienia jej pół wieku temu przez Władysława Gomułkę.

Jak to bywa z politycznymi deklaracjami PO, diabeł tkwi jednak w szczegółach. Twarz nowej propozycji dał tym razem nie premier Donald Tusk, lecz przewodniczący klubu Grzegorz Schetyna. Ustanowienie wolnego dnia ma być elementem większego pakietu. Jednak wbrew deklaracjom polityków, w kodeksie pracy nie ma żadnego przepisu — przewidzianego do skreślenia — wprost mówiącego o konieczności oddawania pracownikom wolnego dnia za święto trafiające się w sobotę! Wszystko wynika z zawiłych przepisów o czasie pracy. Ich zmiana będzie naprawdę sztuką legislacyjną, być może za trudną dla prawnego potencjału PO — sądząc po wielu dotychczasowych przykładach.

Organizacje pracodawców wysłały rozbieżne sygnały (czytaj na str. 3) oceniające pakiet zapowiedziany przez PO. Święto Trzech Króli to jeden dzień, natomiast przymusowe oddawanie pracownikom czasu wolnego to średnio dwa dni w roku — czyli zamiana teoretycznie powinna się pracodawcom spodobać. Z drugiej jednak strony — ustanowienie dnia wolnego akurat 6 stycznia sparaliżuje Polskę przez cały pierwszy tydzień roku! Poświęciłem temu komentarz wczorajszy, który również po zapowiedzi PO w pełni zachowuje aktualność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu