NB: Dynamika wynagrodzeń zawiodła

Radosław Cholewiński
opublikowano: 17-08-2010, 15:51

Dynamika przeciętnego wynagrodzenia spadła w lipcu do 2,1 proc. r/r z 3,5 proc. w czerwcu, poniżej naszej prognozy (3,3 proc.) i znacznie poniżej konsensusu prognoz (3,9 proc.).

Spadek dynamiki wynagrodzeń wynikał prawdopodobnie z silnego efektu bazy z ub.r., gdy na skutek wypłat premii skokowo wzrosły wynagrodzenia w sekcjach „transport lądowy i rurociągowy” oraz „produkcja koksu i produktów rafinacji ropy naftowej”. Szacujemy, że w przetwórstwie przemysłowym dynamika wynagrodzeń utrzymała się powyżej 5 proc. r/r, choć jej dynamika była zapewne mniejsza niż przed miesiącem ze względu na ujemną różnicę w liczbie dni roboczych. Z kolei w górnictwie, które silnie zakłóciło dane wynagrodzeniach w czerwcu, w lipcu doszło prawdopodobnie do stabilizacji rocznej dynamiki płac w okolicach zera.

Dane o zatrudnieniu w lipcu (+1,4 proc. r/r, poprzednio +1,1 proc.) okazały się natomiast zgodne z rynkowymi oczekiwaniami. W ujęciu m/m przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 0,3 proc. Wzrost popytu na pracę w sektorze przedsiębiorstw utrzymuje się od końca I kwartału, wyraźnie przekraczając sezonowy wzorzec. Spodziewamy się, że do końca roku dynamika r/r zatrudnienia może wzrosnąć w okolice 2 proc., stymulując tym samym skromny jak na razie wzrost płac. Spodziewamy się, że już w sierpniu, po ustąpieniu statystycznych efektów zakłócających odczyty danych z czerwca i lipca, wzrost płac powróci w okolice 3,5-4,0 proc., a pod koniec roku powinien zbliżyć się do 5 proc.

Dzisiejsze dane okazały się wsparciem dla rynku stopy procentowej. Rentowności obligacji o terminach zapadalności 5-10 lat spadły od wczorajszego zamknięcia o 7-8 pb., wspierane dodatkowo sytuacją na rynkach bazowych. Oceniamy, że „mini hossa” na rynku papierów skarbowych nie potrwa jednak długo i w perspektywie kilku tygodni czasie czynniki lokalne mogą doprowadzić do ponownego wzrostu rentowności. 

Radosław Cholewiński
Główny ekonomista Noble Banku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Cholewiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NB: Dynamika wynagrodzeń zawiodła