NBP: aktywa rezerwowe spadły o 2,2 proc. do 88,53 mld EUR w marcu

ISBNews
07-04-2016, 14:23

Oficjalne aktywa rezerwowe wyniosły w marcu br. 88,53 mld euro, podał Narodowy Bank Polski (NBP). W ujęciu rocznym odnotowano spadek o 2,2% (i spadek o 2,3% w ujęciu miesięcznym).

W przeliczeniu na dolary USA, rezerwy wyniosły 100,53 mld USD wobec 98,9 mld USD miesiąc wcześniej i w porównaniu do 97,13 mld USD rok wcześniej, podano w komunikacie.

Liczone w złotych, aktywa rezerwowe wyniosły w marcu 377,9 mld zł (wobec 394,94 mld zł miesiąc wcześniej i 370,3 mld zł rok wcześniej).

Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Większość w rządowe papiery wartościowe, część w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP: aktywa rezerwowe spadły o 2,2 proc. do 88,53 mld EUR w marcu