NBP: dobre prognozy dla gospodarki

opublikowano: 22-01-2007, 16:36

Prognozy i plany przedsiębiorstw wskazują na utrzymywanie się bardzo dobrej koniunktury w I kwartale br. - wynika z opublikowanych w poniedziałek wyników badania koniunktury NBP.

Prognozy i plany przedsiębiorstw wskazują na utrzymywanie się bardzo dobrej koniunktury w I kwartale br. - wynika z opublikowanych w poniedziałek wyników badania koniunktury Narodowego Banku Polskiego.

"W IV kw. ub.r. klimat koniunktury nadal oceniany był przez ankietowane przedsiębiorstwa jako bardzo dobry. Oceny bieżącej sytuacji ekonomicznej pozostały na jednym z najwyższych poziomów w historii badań. Prognozy i plany przedsiębiorstw sugerują utrzymanie się bardzo dobrej koniunktury również w I kw. br." - czytamy w publikacji NBP.

Z badań wynika, że jeśli chodzi o popyt, to w IV kw. ub.r. oceniano go dobrze, a obecnie bariery popytu są uważane za najniższe w historii badań. "W zakresie prognoz popytu, zamówień i produkcji obserwuje się stabilizację na wysokim poziomie ľ bliskim wskazaniom maksymalnym" - napisano w raporcie.

NBP wskazał, że jedną z przyczyn braku dalszej poprawy optymizmu oczekiwań co do popytu są ostrożniejsze prognozy sprzedaży eksportowej. Niemniej wskaźnik prognoz eksportu pozostaje nadal na dobrym poziomie, co sugeruje utrzymanie się wysokiej dynamiki eksportu.

Z badań NBP wynika, że wskaźnik prognoz zatrudnienia na I kwartał, po usunięciu wahań sezonowych, osiągnął wielkość rekordową. Z badania wynika, że przeważają firmy, które chcą zatrudniać.

"Po raz pierwszy w historii badań o poprawie tego wskaźnika zadecydował bardziej fakt wzrostu udziału firm planujących zwiększać zatrudnienie niż jak dotąd ľ spadek udziału przedsiębiorstw planujących je redukować" - czytamy.

Jednocześnie połowa badanych przedsiębiorstw poinformowała o trudnościach ze znalezieniem odpowiednich pracowników, a 28 proc. firm zadeklarowało brak pełnej obsady stanowisk (wakaty). Brak rąk do pracy jest jednym z czynników utrudniającym rozwój ankietowanym firmom.

Popyt na pracowników zwiększył też presję na wzrost wynagrodzeń.

"Pod koniec 2006 r. skala nacisków na wzrost wynagrodzeń zwiększyła się ponad dwukrotnie w stosunku do sytuacji sprzed roku, a odsetek firm planujących zwiększyć płace wzrósł do 35 proc. - najwyższego poziomu od 2004 roku" - pisze NBP.

Z badań wynika, że przedsiębiorstwa deklarują wyraźny wzrost aktywności inwestycyjnej. Nowe, istotne z punktu widzenia firmy projekty inwestycyjne planuje w I kw. br. rekordowy w historii badań odsetek przedsiębiorstw ľ 38,5 proc. Także plany na cały 2007 r. zakładają większą aktywność inwestycyjną niż w 2006 r. (56 proc. firm zgłosiło, że w 2007 r. ma w planach nowe inwestycje, wobec 48 proc. odsetka takich deklaracji złożonych w 2006 r.).

NBP pisze, że przedsiębiorstwa sygnalizują wyraźny wzrost zainteresowania kredytem bankowym, który stał się łatwiej dostępny i lepiej spłacany. "Można sądzić, że wzrost ten dotyczy zwłaszcza przedsiębiorstw zatrudniających od 250 do 499 osób" - pisze NBP.

Jednak firmy nadal finansują się głównie środkami własnymi. 40 proc. inwestycji przedsiębiorstwa zamierzają sfinansować ze środków własnych.

Przedsiębiorstwa przewidują, że w I kwartale ceny surowców i materiałów potrzebnych do produkcji będą rosły szybciej niż w IV kw. 2006 roku. W rezultacie firmy planują nieco większe podwyżki cen własnych wyrobów i usług niż to zakładały plany na IV kw. ub.r.

Respondenci ankiety NBP uważają, że poziom euro wobec złotego nie stanowi zagrożenia dla wzrostu eksportu w I kwartale. Z kolei kurs dolara do złotego sprawia, że istnieje ryzyko braku opłacalności eksportu w przedsiębiorstwach rozliczających się w dolarach.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane