NBP nie zbuduje Fortu Knox

ANP
opublikowano: 11-01-2008, 00:00

Bank wstrzymał planowaną budowę prestiżowego skarbca w Zegrzu. Powód? Koszty wzrosły o 240 mln zł.

Bank wstrzymał planowaną budowę prestiżowego skarbca w Zegrzu. Powód? Koszty wzrosły o 240 mln zł.

Zarząd Narodowego Banku Polskiego (NBP) na grudniowym posiedzeniu przesądził o losach głośnej inwestycji w Zegrzu koło Serocka — poinformowało nas wczoraj biuro prasowe banku. NBP wstrzymał projekt wybudowania tam Skarbca Centralnego i Centralnego Ośrodka Komputerowego Zamiejscowego, pozwalającego na łączność z centralą w Warszawie. Decyzję podjął po trwającej kilka miesięcy analizie kosztów inwestycji.

NBP przymierzał się do inwestycji pięć lat. Pierwotnie wyceniana była na 49 mln EUR (177 mln zł). Pierwszy przetarg nie przyniósł rozstrzygnięcia, unieważniono też dwa kolejne. Startowały w nich konsorcja z udziałem Warbudu, Budimeksu, Strabagu i Mostostalu Warszawa. Inwestycja miała zacząć się w 2006 r. i zakończyć w 2008.

Im dłużej bank zwlekał, tym bardziej zwiększały się koszty: z 177 mln do 260 mln zł, a ostatecznie do prawie 500 mln zł. Specjaliści nie są zaskoczeni.

— W ostatnim roku ceny materiałów budowlanych tak wzrosły, że wszystkie większe inwestycje podrożały. Nie wiem, czy za rok NBP nie będzie żałował, że nie chciał budować skarbca za 500 mln zł, bo wówczas pewnie będzie jeszcze drożej — komentuje Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego z PMR Consulting.

Inwestycja miała być wizytówką banku i najlepiej strzeżonym magazynem pieniędzy w Polsce. Na 28-hektarowej działce obok wojskowego fortu, zbudowanego w XIX wieku przez Rosjan, miało też powstać lądowisko dla rządowych śmigłowców.

A co ze skarbcem? Na razie bank postanowił zmodernizować istniejący.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu