NBP: w III kwartale utrzyma się słaba koniunktura

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 13-08-2002, 11:29

W trwającym kwartale w gospodarce będzie się utrzymywać niska dynamika wzrostu i słaba koniunktura, a wzrost gospodarczy będzie nadal podtrzymywany przez eksport - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego.

- W świetle badań zarówno NBP, jak i innych ośrodków, w polskiej gospodarce utrzymywać się będą tendencje stagnacyjne (słaba dynamika wzrostu), nawet z pewnymi zagrożeniami pogorszenia sytuacji – wynika z badań banku centralnego.

Badanie wykazało, że pogorszyły się prognozy popytu na III kwartał tego roku. Wskaźnik popytu ogółem spadł do 12,3 pkt z 15,4 pkt. Wzrosły za to wskaźniki prognoz produkcji i eksportu.

- W II kwartale 2002 roku nastąpił też spadek nieopłacalnego eksportu. Na podstawie powyższych informacji można więc przypuszczać, że działalność eksportowa będzie w pewnym stopniu kompensowała tendencje recesyjne w innych sektorach gospodarki - napisano w informacji.

Można spodziewać się też pewnego wzrostu produkcji, przede wszystkim w sektorze prywatnym. NBP ocenia, że tempo wzrostu produkcji powinno być nieznacznie większe niż w poprzednim kwartale, a także wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Firmy spodziewają się spadku aktywności inwestycyjnej w III kwartale. Nowe inwestycje planuje 19,8 proc. badanych przedsiębiorstw. Inwestycje będą finansowane głównie ze środków własnych.

W badaniach przeważają zapowiedzi dalszych zwolnień pracowników nad zwiększaniem zatrudnienia. Redukcje zatrudnienia zapowiada 26,7 proc. firm. Analitycy NBP sądzą jednak, że firmy zakończyły już restrukturyzację zatrudnienia, ponieważ pytane o przyczyny redukcji rzadko wymieniają redukcję zbędnych etatów.

ONO, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP: w III kwartale utrzyma się słaba koniunktura