NBP: W programie nowego rządu brak elementów reformy systemu emerytalnego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-11-2005, 19:18

W programie nowego rządu brak jest konkretnych postulatów reformy systemu emerytalnego - poinformowała Dorota Poznańska z Wydziału Finansów Publicznych Narodowego Banku Polskiego podczas czwartkowej "Konferencji gospodarczej: Polska-Niemcy 2005".

W programie nowego rządu brak jest konkretnych postulatów reformy systemu emerytalnego - poinformowała Dorota Poznańska z Wydziału Finansów Publicznych Narodowego Banku Polskiego podczas czwartkowej "Konferencji gospodarczej: Polska-Niemcy 2005".

    Dodała, że problem bezrobocia w Polsce tkwi nie tylko w braku nowych miejsc pracy, ale także spowodowany jest tym, iż szeroki wachlarz świadczeń społecznych "dezaktywizuje zawodowo" część społeczeństwa.

    "Jeśli nie zostaną podjęte dalsze reformy systemu emerytalnego w Polsce, w 2009 roku może się okazać, że przejście na rentę przez osobę nisko uposażoną będzie bardziej korzystne, niż praca do emerytury" - powiedziała Poznańska. Jak wyjaśniła, spowodowane to będzie niskim wymiarem emerytury gwarantowanym przez system zabezpieczeń społecznych.

    Poznańska podkreśliła, że reforma systemu emerytalnego wygenerowała w Polsce koszty, które są bieżącym obciążeniem budżetu, ale pomogą w przyszłości zapobiec skutkom niekorzystnych zmian demograficznych.

    "Nie jest prawdą, że deficyt finansów publicznych (aktualnie ok. 4 proc. PKB - PAP) nie istniałby, gdyby nie miało miejsca obciążenie budżetu kosztami reformy systemu emerytalnego. Badania pokazują, że nawet po ich odjęciu deficyt budżetu wynosiłby ok. 3,5 proc. PKB" - dodała.

    Obecny na konferencji sekretarz rady ekonomicznej niemieckiej CDU (Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej) Hans Henke powiedział, że zarówno Polskę, jak i Niemcy czekają podobne reformy w zakresie podwyższenia wieku emerytalnego i zmniejszenia wypłat z tytułu rent i zasiłków, celem utrzymania wypłacalności systemów emerytalnych.

    Jak poinformował w czasie panelu dyskusyjnego "Ekonomiczne i fiskalne reformy w Polsce i w Niemczech", wielkość transferów socjalnych z budżetu Niemiec plasuje gospodarkę niemiecką na pierwszym miejscu pod względem wydatków socjalnych wśród państw Unii.  

    W konferencji "Polska-Niemcy 2005" udział wzięli przedstawiciele rządów polskiego i niemieckiego (m.in. wiceminister finansów Cezary Mech), przedstawiciele banków centralnych Polski i Niemiec, Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz przedsiębiorcy z Polski i Niemiec.

    Konferencję zorganizowała Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa. Wśród tematów przewodnich paneli dyskusyjnych znalazły się m.in.: ekonomiczne i fiskalne reformy w Polsce i w Niemczech, wejście Polski do strefy euro oraz podsumowanie 1,5 roku członkostwa Polski w UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane