Czytasz dzięki

NBP zmiażdżył pomysły resortu finansów

opublikowano: 20-03-2018, 22:00

Niedopracowany, a przez to niekorzystny dla przyszłych emerytów — tak przedstawiciele banku centralnego ocenili projekt ustawy o PPK.

W opinii NBP, przedłożony projekt ustawy jest niedopracowany, jeżeli chodzi o zabezpieczenie interesów uczestników i zapewnienie sprawnego działania systemu. Pracownicy mają zbyt mały wpływ na to, jak będą inwestowane ich oszczędności, bodźce dla zarządzających są nieodpowiednie, a uczestnicy systemu nie są zabezpieczeni przed niskimi stopami zwrotu — takie jest stanowisko banku centralnego wobec projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, przygotowanego przez Ministerstwo Finansów.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Jak podkreślono, role w systemie zostały podzielone asymetrycznie — koszty ponoszą głównie uczestnicy, pracodawcy i rząd, natomiast podmioty zarządzające korzystają, nawet jeśli wyniki dokonywanych inwestycji nie są satysfakcjonujące. NBP boi się też, że w polityce inwestycyjnej towarzystw, zarządzających planami, różnice będą znaczące, co może później rodzić poczucie niesprawiedliwości społecznej, jeśli rezultaty z zarządzania będą od siebie odbiegały.

„Ponadto, niezasadne jest umożliwienie pobierania TFI zmiennej opłaty za zarządzanie funduszami zdefiniowanej daty. Taki rodzaj opłaty skłania bowiem zarządzających do podejmowania nadmiernego ryzyka, co jest nieuzasadnione w przypadku oszczędności emerytalnych” — dodano.

Zasugerowano zmiany w projekcie ustawy, które są zresztą w części zbieżne z postulatami samych TFI — np. jeśli chodzi o obniżenie opłaty na rzecz operatora portalu PPK. Różnica jest tylko taka, że NBP chciałby, aby obniżenie opłat skutkowało oszczędnościami dla uczestników planów, natomiast TFI chciałyby dzięki niższym kosztom szybciej osiągnąć próg rentowności produktu. Bank centralny chciałby też, by pieniądze zgromadzone

w PPK wypłacano inaczej, niż założono w projekcie. „Zaproponowany mechanizm wypłaty środków z PPK zapewni uczestnikom dodatkowe dochody jedynie przez 10 lat, począwszy (o ile uczestnik nie zadecyduje inaczej) już od 60. roku życia. Natomiast po zakończeniu tego okresu, w latach kiedy wiele osób nie jest już w stanie pracować i rosną ich wydatki na koszty opieki medycznej, PPK nie stanowiłyby istotnego wsparcia finansowego” — napisano w opinii. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane