NCC: 26 mln zł na apartamentowiec

Pawe¬ Mazur
05-04-2001, 00:00

NCC: 26 mln zł na apartamentowiec

NCC Polska rozpoczyna realizację inwestycji Twój Wilanów, której wartość wynosi 26 mln zł. Jednocześnie firma czeka na decyzję NSA w sprawie budowy Nordic Star na Kabatach. Na jej wstrzymaniu szwedzki koncern stracił już około 1 mln zł.

Szwedzka firma NCC planuje kolejną deweloperską inwestycję w Warszawie. Już w maju ma ruszy realizacja apartamentowca w Wilanowie, zaliczanym do najbardziej prestiżowych rejonów stolicy.

Apartament za 1,4 mln zł

Budynek realizowany przy ulicy Urodzajnej, składał się będzie z 31 apartamentów o podwyższonym standardzie. Koszt inwestycji szacowany jest na około 26 mln zł. Jej zakończenie przewidziano na czerwiec 2002 roku.

Ogrodzony i chroniony przez całą dobę obiekt (przewidziana jest portiernia) będzie monitorowany przez system kamer. W projekcie uwzględniono m.in. salę bilardową oraz fitness club. Powierzchnia lokali będzie wynosiła od 75 do 240 mkw. Średnia cena powierzchni mieszkanej oscylować będzie w granicach 5-6 tys. zł za mkw., co oznacza, że za największy apartament trzeba będzie zapłacić nawet 1,4 mln zł (bez białego montażu).

NCC obecna jest na warszawskim rynku budowlanym już od kilku lat. Firma zrealizowała m.in. w podwarszawskim Piasecznie osiedle Słoneczny Sad, składające się z 31 domów. Jego budowa kosztowała około 18,6 mln zł.

Kosztowny protest

Inwestycją wartą około 102 mln zł miał być wznoszony przez szwedzkiego inwestora Nordic Star na Kabatach. Niemal od roku spółka walczy jednak z protestami okolicznych mieszkańców, blokującymi inwestycję. Sprawa trafiła do NSA, wyrok powinien zapaść w ciągu najbliższych tygodni. Obecnie na budowie (powstało już pierwsze piętro budynku) trwają prace zabezpieczające. Straty spowodowane m.in. przestojami podwykonawców szacowane są już na około 1 mln zł.

W obiekcie zlokalizowanych ma być około 700 mieszkań (zarezerwowanych jest ponad 70 lokali).

Nie tylko na tej budowie NCC nie ma szczęścia do sąsiadów. Jeden z okolicznych mieszkańców oprotestował budowę przy ulicy Urodzajnej. Wiele wskazuje jednak na to, że w tym przypadku uda się załatwić sprawę ugodowo w ciągu kilku najbliższych dni.

Skok do śródmieścia

Największym projektem szwedzkiego inwestora jest budowa biurowca Brama Zachodnia w Al. Jerozolimskich, której realizację planuje się zakończyć w sierpniu lub wrześniu tego roku. Koszt inwestycji oceniono na 200 mln zł. W budynku, który w całości jest własnością NCC, do dyspozycji będzie 23 tys. mkw. powierzchni biurowych. Nie zdecydowano jeszcze, ile powierzchni trafi pod wynajem, a ile zostanie sprzedanych.

NCC jest w Polsce m.in. właścicielem 75 proc. akcji Hydrobudowy Gdańsk oraz około 47 proc. akcji Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych z Katowic. Firma działa na polskim rynku od 2 lat. W roku ubiegłym przychody ze sprzedaży NCC Polska wyniosły 30 mln zł. Polski oddział szwedzkiego koncernu zanotował w tym czasie stratę netto 11 mln zł, spowodowaną m.in. zakupem gruntów pod inwestycje budowlane oraz wejściem kapitałowym do katowickiego PRI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Pawe¬ Mazur

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / NCC: 26 mln zł na apartamentowiec