NCC zarobi 117 mln zł

Katarzyna Jaźwińska
12-01-2005, 00:00

Szwedzki koncern wybuduje 10 km trasy i część infastruktury. Śmietankę spije jednak przyszły koncesjonariusz.

Szwedzki koncern NCC jest pierwszą firmą, która zarobi na częściowym przystosowaniu do eksploatacji autostrady A-4, prowadzącej z Wrocławia do Katowic.

Pieniądze z Unii

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKIA) i resort infrastruktury przyznały jego spółce zależnej — NCC Roads — kontrakt, opiewający na 260 mln SEK (117 mln zł). Szwedzi mają zbudować 10 km nowej autostrady, postawić część punktów poboru opłat, mosty, nabrzeża oraz punkty odpływu ścieków. Wykonawca zapewni podstawowy standard użytkowania trasy.

— Dysponujemy środkami unijnymi z funduszu ISPA, które możemy wykorzystać tylko na budowę tzw. MOP (miejsc obsługi podróżnych na A-4). Ich wykonawcą będzie NCC. Dzięki temu tańszy będzie kontrakt dla przyszłego koncesjonariusza — mówi Piotr Janczewski, zastępca generalnego dyrektora w GDDKiA.

I to właśnie wybrana firma zatroszczy się o wyższy standard dla kierowców. GDDKiA nadal prowadzi równoległe negocjacje z dwoma konsorcjami, które chcą zarządzać autostradą. W jednym konsorcjum znajdują się Strabag, Stalexport i Egis Project, a w drugim Cintra, Ferrovial i Budimex. Co ciekawe, kilka lat temu partnerem Stalexportu był NCC. Konsorcjum jednak się rozpadło, bo wówczas rząd planował wprowadzić winiety i odejść od pomysłu poboru opłat na tzw. bramkach.

Z ręki do ręki

Inwestycje koncesjonariusza można oszacować na nie więcej niż 70 mln EUR (280 mln zł). By podwyższyć standard, będzie musiał zatroszczyć się m.in. o wybór operatora stacji benzynowych, hotelu czy przygotowanie parkingów. Oczywiście koncesjonariusz będzie też pobierał opłaty.

— Pieniądze z opłat przekaże do Krajowego Funduszu Drogowego (rachunek w BGK — red.), a ten z kolei zapłaci mu za utrzymanie autostrady — wyjaśnia jeden z przedstawicieli publicznej administracji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / NCC zarobi 117 mln zł