NCN opublikował statystyki 6 edycji konkursów grantowych

MEJ
opublikowano: 08-06-2015, 07:00

Statystyki Harmonii 6, Maestro 6 i Sonaty BIS 4 ogłoszone przez Narodowe Centrum Nauki wskazują na trwające problemy z projektami w panelach nauk o życiu i przewagę dobrych projektów w panelach nauk ścisłych i technicznych.

Wnioski  w konkursach Harmonia 6, Maestro 6 i Sonata BIS 4 składano w panelach ST (nauki ścisłe i techniczne), HS (nauki humanistyczne i społeczne) oraz NZ (nauki o życiu).

W konkursie Sonata BIS 4 mającym na celu powołanie nowego zespołu finansowego, o grant występowały osoby posiadające stopień doktora, który uzyskały w czasie od 2 do 12 lat przed wystąpieniem z wnioskiem  o grant. Na konkurs ten wpłynęło 414 wniosków ma łączną kwotę dofinansowania 404,7 mln zł, przy czym stosunkowo najwięcej dotyczyło panelu ST, gdzie złożono 162 wnioski na kwotę 170 mln zł. Wyższa, bo wynosząca 180 mln zł była wartość 129 wniosków z paneli HS, zaś w paneli NZ złożono 123 wnioski na kwotę155 mln zł. Ostatecznie do sfinansowania zakwalifikowano 57 wniosków o wartości 72,6 mln zł, przy czym stosunkowo najwięcej, bo 23 należały do panelu ST. Dla paneli HZ i NZ liczba zakwalifikowanych wniosków była ta sama - po 17. Co ciekawe, wartość finansowania była najwyższa w panelu NZ wynosząc 30,3 mln zł, zaś na drugim miejscu znalazły się zakwalifikowane wnioski z panelu ST o wartości dofinansowania 28,7 mln zł.

Podobny wynik zanotowano w najciekawszym  konkursie Harmonia 6. Realizowane w nim były opierające się na międzynarodowej współpracy projekty badawcze, nie finansowane z zagranicznych  środków grantowych. W ramach tego konkursu złożono 350 wniosków na łączną kwotę 301 mln zł, przy czym najwięcej wniosków dotyczyło projektów z panelu ST - 157 na kwotę 146 mln zł. Wniosków z paneli NZ było 99 na kwotę 97 mln zł, zaś wniosków z panelu HS - 94 na kwotę ponad 58 mln zł.

Do sfinansowania w Harmonii 6 zakwalifikowano 51 projektów na kwotę ok 53 mln zł, przy czym najwięcej było wniosków z panelu ST , bo 19 na kwotę 21,9 mln zł. Na drugim miejscu znalazło się 16 wniosków z panelu NZ na kwotę 19,27 mln z, zaś na trzecim - 16 wniosków z panelu HS na kwotę 11,4 mln zł.

W konkursie Maestro 6 adresowanym do doświadczonych badaczy, w którym interdyscyplinarne projekty badawcze miały służyć rozwojowi kluczowych dziedzin nauki  i takim opracowaniu zagadnień badawczych, aby na ich podstawie można było dokonać istotnych wdrożeń wpłynęło 156 wniosków na łączną wysokość 428 mln zł, przy czym zakwalifikowano do oceny merytorycznej 38 wniosków, przy czym do dofinansowania przeznaczono 14 wniosków (9 proc. złożonych) na kwotę 45 mln zł. Najwięcej, bo 9 wniosków należało do panelu ST, najmniej - 2, do panelu NZ. Finansowy wskaźnik sukcesu czyli stosunek wysokości przyznanego finansowania do łącznej kwoty wszystkich wniosków w konkursie był też najwyższy dla panelu ST i wyniósł 11 proc.

Wyniki konkursów Maestro 6, Sonata BIS 4 i Harmonia 6 wskazują na stałą tendencję widoczną od kilku poprzednich edycji konkursów grantowych NCN - bardzo silna grupie nauk technicznych, gdzie do ostatecznego dofinansowania przechodzi relatywnie 1/5 składanych wniosków.

Z kolei w panelu NZ  składane jest relatywnie dużo wniosków, zwłaszcza w konkursach Maestro. Mała jest za to liczba projektów z tego panelu przyjętych do finansowania. Nieoficjalne informacje uzyskane przez "Puls Innowacji" mówią o występującym w panelu NZ zjawisku częstego rozstrzelenia głosów, kiedy recenzent krajowy dezawuuje projekt, zaś zagraniczny go popiera oraz o występowaniu "koalicji blokujących" wśród polskich recenzentów, które blokują projekty z powodów pozamerytorycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / NCN opublikował statystyki 6 edycji konkursów grantowych