Czytasz dzięki

Negatywna narracja dla dolara

  • Marek Rogalski
opublikowano: 21-07-2020, 12:35

Dolar traci na szerokim rynku, wyjątkiem jest USDJPY (słabość jena to wynik dobrych nastrojów na giełdach).

Wsparciem dla sentymentu są zarówno informacje nt. prac nad szczepionką na COVID-19 (pozytywne informacje napłynęły wczoraj ze strony firm Astra Zeneca, Pfizer i BionTech), informacje nt. prac nad kolejnym pakietem fiskalnym (wczoraj prezydent Trump spotkał się z Republikanami, a z doniesień wynika, że wsparcie może obejmować zarówno cięcia podatków, jak i bezpośrednie czeki konsumpcyjne), oraz doniesienia ze szczytu Unii Europejskiej. Obrady zakończyły się dopiero we wtorek o świcie - pakiet wsparcia ma wynosić 750 mld EUR, ale wysokość bezzwrotnych pożyczek, czyli grantów ma wynieść 390 mld EUR (to kompromis wobec 500 mld EUR obiecywanych na początku, ale i też 350 mld EUR, czego podobno oczekiwała tzw. oszczędna czwórka). Największym beneficjentem pomocy będą Włochy. Pojawił się wątek powiązania przekazywania środków przez KE z przestrzeganiem "reguł praworządności", ale zapis został rozmyty wobec pierwotnej propozycji w obawie o zawetowanie porozumienia przez Węgry. Budżet na lata 2021-2027 nie został zmieniony - utrzymano pierwotną propozycję wydatków na poziomie 1,074 bln EUR.

Pozytywne informacje ze szczytu nie pchają zbytnio euro w górę. Widać chęć do sprzedaży faktów, po wcześniejszym rozgrywaniu plotek. Rynek będzie szukał innego wątku/punktu zaczepienia. Zmartwieniem dla EUR może okazać się pogarszająca się statystyka zakażeń COVID-19 w Unii Europejskiej i tym samym obawy o pojawienie się tzw. drugiej fali na jesieni.

Z pozostałych informacji - w depeszach agencyjnych dużo jest informacji nt. zapisków z ostatniego posiedzenia Banku Australii. Odnotowano, że tąpnięcie w gospodarce było mniejsze, niż się obawiano i sytuacja zaczyna się stabilizować. RBA nadal będzie prowadzić politykę nakierowaną na wsparcie gospodarki, ale ujemne stopy procentowe są wykluczone. Członkowie tego nie gremium nie widzą powodów do interwencji na rynku walutowym, ale możliwe jest zwiększenie skali QE, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Dzisiaj zacytowano też słowa prezesa Lowe'a, który przyznał, że dalsze obniżki stóp procentowych (obecnie 0,25 proc.) nie byłyby efektywne. Efekt? AUD jest dzisiaj najsilniejszą walutą w gronie G-10.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

OKIEM ANALITYKA 

Dużą uwagę skupia na sobie dzisiaj zachowanie EURUSD, co nie jest zaskoczeniem biorąc pod uwagę istotność wydarzenia, jakim jest zakończony rankiem szczyt Unii Europejskiej. Euro zdyskontowało te informacje wcześniej, ale przyjęte rozwiązania (pakiet wsparcia) są bodźcem chociażby dla walut regionu CEE, choć złoty dodatkowo został wsparty przez opublikowane wczoraj i dzisiaj rano niezłe dane GUS (czerwcowa produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna). Skupmy się jednak na czymś innym, czyli perspektywach dla dolara. Pomijając gwałtowny wyskok w pierwszej połowie marca, który był spowodowany mocnym wzrostem zapotrzebowania na amerykańską walutę w pierwszej fazie pandemii, amerykańska waluta pozostaje w defensywie. Każde podbicie globalnego ryzyka w ostatnich tygodniach wykorzystywane jest jako pretekst do sprzedaży dolara, tak jakby rynek zakładał, że jest on przewartościowany. Duży wpływ mają na to działania FED (zalew tanim pieniądzem w ostatnich miesiącach), ale i też informacje płynące z innych banków centralnych. Mowa o niechęci do dalszego cięcia stóp procentowych, o ile nie pojawi się jakiś pretekst w postaci nieoczekiwanego szoku (jak miało to miejsce w marcu). Dodatkowo rynek zdaje się pomału antycypować przegraną Trumpa w listopadowych wyborach (jego strata do Joe Bidena przekroczyła w sondażach już 10 p.p). Rządy Demokratów (mogą oni przejąć też Kongres) mogą być postrzegane negatywnie dla amerykańskich aktywów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane