NegoTrust trzyma w ryzach jakość produkcji

PARTNEREM PUBLIKACJI JEST NEGOTRUST
opublikowano: 19-12-2022, 00:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Usługi z zakresu selekcji i kontroli komponentów oraz wyrobów gotowych, a także outsourcing obsługi procesów produkcyjnych od lat zapewniają spółce wzrost przychodów. NegoTrust nie zwalnia tempa. Firma jest gotowa podjąć współpracę z kolejnymi partnerami w Polsce, planuje też zwiększenie ekspansji w Niemczech.

Firma NegoTrust jest aktywna od 2010 r. Mimo że gospodarki krajowa i globalna przechodziły w tym czasie wiele wahań koniunkturalnych, spółka utrzymywała się na ścieżce ciągłego wzrostu. Jej działalność idealnie wpisuje się w rynkowe zapotrzebowanie związane z jednej strony z koniecznością utrzymania wysokiej jakości produkcji w branżach motoryzacyjnej i AGD, z drugiej — z niedoborami pracowników w sektorze przemysłowym. Już dziś wiadomo, że na koniec 2022 r. poziom przychodów w znacznym stopniu będzie przekraczał ubiegłoroczny wynik. Upewnia to spółkę w przekonaniu, że obrana strategia sprawdza się w warunkach rynkowych i pozwala na kreślenie kolejnych planów rozwoju. W najbliższych dwóch latach firma chce jeszcze mocniej rozszerzyć grono partnerów biznesowych w Polsce i Niemczech.

Naszym celem na 2023 r. jest utrzymanie dotychczasowego tempa rozwoju biznesui zwiększanie skali działania, Mariusz Zaborowicz, prezes NegoTrust
Naszym celem na 2023 r. jest utrzymanie dotychczasowego tempa rozwoju biznesui zwiększanie skali działania, Mariusz Zaborowicz, prezes NegoTrust

Na ścieżce ciągłego wzrostu

NegoTrust w 2019 r. wypracował 25 mln zł przychodów netto, w kolejnych dwóch latach ich poziom wzrósł do 41 i 62 mln zł. Od stycznia do października 2022 r. spółka osiągnęła już przychody w wysokości 72 mln zł, co oznacza, że w tym roku będą niemal dwukrotnie wyższe w stosunku do 2021 r. Jednym z gwarantów nieustannego wzrostu biznesu jest dywersyfikacja działalności.

12 lat temu firma weszła na rynek z usługą kontroli jakości i selekcji komponentów oraz podzespołów używanych przez przedsiębiorstwa z sektorów motoryzacyjnego i AGD w procesie produkcyjnym. Korzystanie wyłącznie z wysokiej jakości wyrobów na etapie produkcji w tych branżach jest niezwykle istotne ze względu na bezpieczeństwo dalszego użytkowania produktów i olbrzymie koszty jakichkolwiek przestojów pracy w fabrykach.

— Nie jesteśmy jednostką certyfikującą. Zajmujemy się natomiast weryfikacją jakości komponentów, półproduktów i produktów gotowych. Nasza usługa jest niezbędna wszędzie tam, gdzie producenci korzystają z części i podzespołów kupowanych od dostawców z całego świata. W sytuacji wykrycia np. wady konstrukcyjnej lub uszkodzenia pojedynczych komponentów w serii liczącej nawet kilkadziesiąt tysięcy sztuk producent nie może sobie pozwolić na wstrzymanie produkcji i odesłanie całej dostawy do krajów europejskich, Chin czy Stanów Zjednoczonych. Zresztą w rzeczywistości zwykle okazuje się, że odsetek elementów wadliwych wynosi zaledwie 1–2 proc. całej serii. Dzięki naszym kontrolerom jakości w ramach reklamacji odsyłane są wyłącznie uszkodzone komponenty, eliminowane są tym samym przestoje produkcyjne — wyjaśnia Mariusz Zaborowicz, prezes NegoTrust.

W takiej sytuacji selekcja i weryfikacja jakości realizowana jest na koszt dostawców, w tym zagranicznych. NegoTrust współpracuje również bezpośrednio z producentami — weryfikuje jakość półwyrobów i wyrobów końcowych. Tego rodzaju kontrole stosuje się, gdy np. na linię produkcyjną trafiają nowe maszyny lub zmieniane są parametry ich działania. Każdy taki ruch rodzi ryzyko obniżenia jakości wyrobów i naraża producentów na duże straty finansowe.

Luka na rynku pracy

Kolejną odnogą biznesu NegoTrust jest obsługa centrów logistycznych. Firma dostarcza pracowników wyszkolonych m.in. w obsłudze wózków widłowych, organizacji transportu wewnętrznego w magazynach, przepakowywaniu załadunków. Kompetencje zdobyte w tym obszarze z czasem zaczęły otwierać przed firmą kolejne przestrzenie do działania.

— W ostatnich latach rynek pracy w Polsce uległ solidnemu przeobrażeniu. W kraju w wielu sektorach zaczęło brakować pracowników. Zgłaszały się do nas przedsiębiorstwa potrzebujące wsparcia w tym obszarze. Z myślą o nich stworzyliśmy usługę kompleksowej obsługi całych linii produkcyjnych. Oferujemy outsourcing pracowniczy, ale nie działamy jak tradycyjna agencja pracy. Sami szkolimy ludzi w zakresie obsługi maszyn czy BHP, wyposażamy w ubiór roboczy itd. Wprowadzamy naszych pracowników do zakładów i fabryk partnerów. Nasi koordynatorzy nadzorują nawet pracę załogi — wyjaśnia Mariusz Zaborowicz.

Obecnie NegoTrust zatrudnia łącznie ok. 2,5 tys. pracowników. Wsparcie produkcji w zakładach partnerów stanowi ok. 70 proc. całej działalności firmy.

— Od 2019 r. w sektorze produkcyjnym mieliśmy do czynienia z rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. Wynikało to głównie z braku chętnych np. do prostych prac montażowych na liniach produkcyjnych. Nastąpiło tym samym duże otwarcie na pracowników z rynków wschodnioeuropejskich, w tym ukraińskiego. Z Ukrainy pochodzi również znaczna część naszej załogi — mówi Mariusz Zaborowicz.

Plan ekspansji zagranicznej Firma NegoTrust przez wiele lat była zlokalizowana w Będzinie, gdzie korzystała z powierzchni biurowej i zaplecza infrastrukturalnego Będzińskiego Inkubatora Przedsiębiorczości — najpierw zgodnie z zasadami na preferencyjnych warunkach wynajmu, potem już według rynkowych zasad. Niedawno przeniosła się do Sosnowca, ale usługi świadczy na terenie całego kraju.

W Polsce współpracuje łącznie z ok. 90 przedsiębiorstwami. Dodatkowo usługi kontroli jakości komponentów świadczy pośrednio dla ok. 500 międzynarodowych dostawców z sektorów motoryzacyjnego i AGD. Również obsługę pracy przy liniach produkcyjnych realizuje na zlecenie zagranicznych klientów — z Niemiec, Czech i ze Słowacji.

NegoTrust dostrzega duży potencjał w rozwoju na rynku niemieckim. Firma rozważa założenie tam spółki córki. W 2017 r. zarejestrowała natomiast działalność w Czechach — na rynek weszła poprzez dostawców, dla których realizowała kontrolę jakości komponentów. Swoją działalność szybko poszerzyła o outsourcing pracowniczy.

— Z punktu widzenia NegoTrust aktywność biznesowa na rynku niemieckim jest znacznie bardziej intratna niż w Czechach czy na Słowacji. Stawki godzinowe w Niemczech są wyższe, łatwiej tym samym znaleźć pracowników z Polski chętnych wyjechać do pracy za granicę. Na potrzeby czeskich i słowackich zakładów produkcyjnych zatrudniamy głównie Polaków z przygranicznych miejscowości — wyjaśnia Mariusz Zaborowicz.

Aktywność firmy w Czechach i na Słowacji została jednak wyhamowana tuż po wybuchu pandemii w 2020 r. Przyczyniły się do tego m.in. restrykcje sanitarne i związane z nimi obostrzenia w ruchu granicznym. Realizacja outsourcingu pracowniczego w tamtym okresie bywała po prostu niemożliwa. Problem z utrzymaniem ciągłości produkcji miały również same fabryki — świat borykał się z przerwanymi łańcuchami dostaw.

Kryzysy gospodarcze, z jakimi świat miał do czynienia w ostatnich latach, nie odcisnęły natomiast piętna na wynikach finansowych całej spółki, wręcz przeciwnie, przychody NegoTrust systematycznie rosły.

— Od początku działalności NegoTrust nigdy nie odnotował rocznego spadku przychodów. To efekt bardzo dobrze rozpisanej strategii biznesowej i dywersyfikacji działalności. Przez 12 lat rzetelnie wykonywanej pracy zwiększała się rozpoznawalność naszej marki na rynku. Już od dłuższego czasu nasze działania handlowe, związane z pozyskiwaniem nowych klientów, w dużej mierze ograniczają się do bieżącej obsługi zapytań ofertowych płynących od firm z rynku. Bardzo nas to cieszy i pozwala patrzeć w przyszłość z dużą dozą optymizmu — podkreśla Mariusz Zaborowicz.

Uwzględnia przy tym obecne realia gospodarcze — przed firmami produkcyjnymi stoją kolejne wyzwania związane z kryzysem energetycznym i inflacją. Trudno dziś wyrokować, jak w przyszłym roku będą sobie radzić przedsiębiorstwa i jakie zmiany na rynku pracy spowoduje zapowiedziany dwukrotny wzrost płacy minimalnej — w styczniu i lipcu 2023 r. O ile wcześniej firmy rozpisywały plany produkcyjne na cały rok z góry, o tyle teraz planują w perspektywie półrocznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane