Negro Meble inwestują w Czarnem

Choć terenów w słupskiej strefie ubędzie, producent mebli obiecuje rozbudowę i 150 etatów.

Osiem z 14 specjalnych stref ekonomicznych (SSE) jest w trakcie zmian granic, ale żadna nie planuje tego, co słupska. Zlokalizowana w województwach zachodniopomorskim i pomorskim strefa ma… zmniejszyć się netto o 7,6 ha, do 816,78 ha. Brutto wyłączone ma zostać 15,5 ha, w tym działki, na których miały inwestować Danfoss (w Tuchomiu) i Ajcon (w Koszalinie).

Firmy nie zrealizowały projektów i straciły zezwolenia na działalność w strefie. Natomiast 7,9 ha, które ma wejść do strefy, należy do wielkopolskiej spółki Meble Negro, która obiecuje 30 mln zł nakładów i dodanie 150 miejsc pracy do istniejących 19 etatów. Producent mebli kuchennych i szaf wnękowych chce rozbudować zakład o nowe hale, kupić linie technologiczne i wyposażyć laboratorium.

Zamierza wprowadzić na rynek nowej jakości meble tapicerowane, do których produkcji wykorzysta własny patent. Inwestycja ma się zakończyć w II kwartale 2016 r. Jeśli spółce nie uda się wejść do strefy, ograniczy projekt. Wyda 15 mln zł, zatrudni 75 osób, a inwestycję zakończy dopiero w 2018 r.

— Mam nadzieję, że do końca czerwca uda się poszerzyć strefę i firma skorzysta z obecnego poziomu dopuszczalnej pomocy publicznej, który od 1 lipca będzie niższy. Ale mamy już wniosek dotyczący włączenia terenów należących do samorządów w Lęborku i Darłowie. Wiążemy duże nadzieje z tymi gruntami — mówi Mirosław Kamiński, prezes Słupskiej SSE.

W Darłowie miasto liczy na włączenie do strefy gruntów przy porcie, nabrzeżach i bocznicy kolejowej, bo chce ściągnąć przemysł związany z farmami wiatrowymi. W tym roku słupska strefa wydała trzy zezwolenia firmom: Recyklon (przetwórstwo tworzyw sztucznych), Fabryka Flag Linea i Termoprojekt (produkcja urządzeń chłodniczych), które obiecały 16 mln zł nakładów i 32 miejsca pracy.

— Prowadzimy rozmowy dotyczące 10 projektów, na które zezwolenia wydamy prawdopodobnie do 30 czerwca — zapowiada Mirosław Kamiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Negro Meble inwestują w Czarnem