Nelson Mandela trafił do szpitala

DI, PAP
opublikowano: 25-02-2012, 11:37

Były prezydent RPA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Nelson Mandela został w sobotę odwieziony do szpitala w Johannesburgu z powodu bólu brzucha. "Jest w dobrym humorze i ma się dobrze" - zakomunikował rzecznik kancelarii obecnego prezydenta Jacoba Zumy.

93-letni Mandela od wielu lat cierpi na bóle brzucha i potrzebuje specjalistycznej opieki medycznej - podano w komunikacie.

"Nie mogę powiedzieć więcej, ale mogę was zapewnić, że były prezydent jest w dobrym humorze i czuje się dobrze" - oświadczył rzecznik kancelarii Mac Maharaj.

Nie podano w jakim szpitalu w Johannesburgu Mandela przebywa.

Przed rokiem b. prezydent był kilka dni hospitalizowany w szpitalu Milpark w Johannesburgu z powodu zapalenia dróg oddechowych. Jak wówczas tłumaczono, Nelson Mandela "cierpi na schorzenia związane z wiekiem, które muszą być stale leczone".

Za walkę z apartheidem Mandela został uwięziony na 27 lat. Uwolniony w 1990 roku, rozpoczął negocjacje z białym reżimem RPA, co doprowadziło do rozpisania - wygranych przez niego - wyborów prezydenckich w 1994 roku. Był pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

W 1999 roku, po zakończeniu jedynej kadencji prezydenckiej, zrezygnował całkowicie z uprawiania polityki i wycofał się z życia publicznego.

Po raz ostatni Mandela pojawił się publicznie podczas uroczystości zakończenia piłkarskich mistrzostw świata, które rozgrywane były w RPA w połowie 2010 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane