Nerwowa reakcja

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 25-02-2004, 00:00

Na niecałe trzy tygodnie przed wyborami prezydenckimi w Rosji Władimir Putin zdymisjonował rząd. Rynki poszły w dół.

W Rosji wielkie zmiany. Prezydent Władimir Putin odwołał rząd, by — jak to ujął — uwydatnić własną politykę. Pozwala mu na to artykuł 117 rosyjskiej konstytucji.

Pospieszył się

— Ta decyzja nie ma żadnego związku z dotychczasową działalnością poprzedniego gabinetu, która była satysfakcjonująca. Została podjęta, bym mógł pokazać, jak będzie wyglądać polityka Rosji po 14 marca — powiedział Władimir Putin w wywiadzie dla kanałów Channel One i Rossija.

Tego dnia odbędą się wybory prezydenckie, w których Władimir Putin zdobędzie 80 proc. głosów, jak wynika z badań rosyjskiego ośrodka badania opinii publicznej przeprowadzonego w dniach 13-16 lutego. Tym bardziej dziwi jego decyzja.

— Prezydent i tak zmieniłby rząd za sześć tygodni, więc zaskakujące jest, że zrobił to teraz — komentuje Tim McCarthy, który poprzez fundusz Troika Dialog zarządza w Rosji aktywami wartości 500 mln USD.

Wiktor Christienko, wicepremier, który odpowiadał za branżę gazową, tymczasowo zastąpi Michaiła Kasjanowa. Wicepremierem został Władimir Jakowlew. Władimir Putin zapowiedział, że w przewidzianym konstytucyjnie terminie dwóch tygodni mianuje nowego premiera.

Powolny reformator

Michaił Kasjanow był powiązany z poprzednią administracją prezydenta Borysa Jelcyna. Władimir Putin krytykował byłego premiera za nie dość szybkie przeprowadzanie reform i zbyt wolny wzrost gospodarczy. Analitycy sądzą, że decyzja Putina miała na celu dymisję samego Kasjanowa, nie reformatorskiego rządu. Rząd Kasjanowa był jednym z dwóch najdłużej funkcjonujących gabinetów od rozpadu ZSRR w 1991 r. Były premier był na stanowisku przez całą czteroletnią kadencję Władimira Putina. Tym samym utrzymał się na stanowisku najdłużej od czasów Wiktora Czernomyrdina, który złożył rezygnację w 1998 r.

Reakcja rynków była natychmiastowa. Rubel spadł o cztery kopiejki — do poziomu 28,52 USD. Kursy akcji potaniały o 3-5 proc. Indeks Micex spadł o 2,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Nerwowa reakcja