Nerwowy początek tygodnia

Łukasz Ogórek, DM IDMSA
opublikowano: 24-06-2013, 11:21

Po środowej burzy jaką wywołał Ben Bernanke, mówiąc o ograniczeniach w dalszym zakupie aktywów, piątek upłynął dość spokojnie.

Dodatkowym czynnikiem zmniejszającym nerwowość był brak istotnych danych makro. Uspokojenie nie trwało jednak długo, ponieważ już dziś w nocy i we wczesnych godzinach porannych obserwowaliśmy spadki na EURUSD, AUDUSD, a na GBPUSD można było zobaczyć 25-cio pipsową lukę spadkową. Przyczyny tego stanu możemy doszukiwać się w Chinach, a konkretnie w chińskim sektorze bankowym. Chodzi tu o zmniejszający się napływ nowych inwestycji, który w ostatnim czasie znacznie osłabia płynność. Dodatkowej nerwowości dodaje Ludowy Bank Chin, który  tłumaczy, iż płynność finansowa Państwa Środka jest „rozsądna”. O godzinie  10:00 otrzymaliśmy publikacje indeksu Instytutu Ifo z Niemiec. Odczyt na poziomie 105,9 pkt. był zgodny z prognozą i świadczy o niewielkiej poprawie tamtejszego klimatu gospodarczego.

Duże ryzyko jakie obecnie towarzyszy rynkom odbija się mocno na złotym. Nasza waluta traciła w ubiegłym tygodniu kolejno 2,8% do EUR oraz 4,4% do USD. Do tak dużych spadków przyczynia się również nieciekawa sytuacja naszego długu. Inwestorzy pozbywali się naszych papierów dłużnych, których rentowność znacznie wzrosła, notując poziom 4,2% w przypadku obligacji 10 – letnich.  


EURUSD

Na wykresie 8 godzinnym EURUSD testuje ważne wsparcie na poziomie 1,3089. Wynika ono z dolnej powłoki chmury Ichimoku. W przypadku przebicia tego poziomu, będziemy mieli techniczny sygnał sprzedaży. Potwierdzają to również pozostałe elementy Ichimoku. Najbliższy opór stanowi górna powłoka chmury Ichimoku na poziomie 1,3212.

USDPLN

Na wykresie 8 godzinnym USDPLN znajduje się w trendzie wzrostowym. Najbliższe wsparcie stanowi tenkan sen na poziomie 3,2782. Najbliższy opór stanowi ostatni szczyt na poziomie 3,3341.

GBPUSD

Na wykresie 8 godzinnym GBPUSD testuje ważne wsparcie na poziomie 1,5353. Wynika ono z dolnej powłoki chmury Ichimoku. W przypadku przebicia tego poziomu, będziemy mieli techniczny sygnał sprzedaży. Potwierdzają to również pozostałe elementy Ichimoku. Najbliższy opór stanowi górna powłoka chmury Ichimoku na poziomie 1,5512. 

USDJPY

Na wykresie 4 godzinnym USDJPY znajduje się w trendzie wzrostowym. Najbliższe wsparcie stanowi tenkan sen na poziomie 97,97. Najbliższy opór stanowi ostatni szczyt na poziomie 98,69.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ogórek, DM IDMSA

Polecane