NETIA: EMISJE ZA 1,4 MLD ZŁ

Tomasz Siemieniec
opublikowano: 18-06-1999, 00:00

NETIA: EMISJE ZA 1,4 MLD ZŁ

Na zakończenie budowy własnej sieci operator potrzebuje 450 mln USD

WAŻNA SPRAWA: Od sukcesu prowadzonych w USA dwóch operacji w dużej mierze zależeć będzie los kierowanej przez Meira Srebernika Netii. fot. B. Skrzyński

Netia Holdings II BV sprzedała dwie serie obligacji długoterminowych, jedną o wartości 100 mln USD (400 mln zł) i drugą o wartości 100 mln euro (420 mln zł). Od wczoraj trwa natomiast marketing związany z upublicznieniem akcji polskiego operatora telekomunikacyjnego na amerykańskim rynku pozagiełdowym NASDAQ.

Sprzedaż papierów wartościowych ma zapewnić Netii środki na sfinalizowanie inwestycji związanych z budową niezależnej sieci telekomunikacyjnej, służącej do transmisji głosu oraz danych. Wpływy z emisji wyniosą około 350 mln USD (1,4 mld zł). Firma szacuje natomiast, że do sfinalizowania wszystkich inwestycji potrzebuje 450 mln USD (1,8 mld zł).

O krok od NASDAQ

W środę bank inwestycyjny Donaldson, Lufkin & Jenrette rozpoczął wstępny marketing oferty publicznej Netii. Wyznaczono już też terminy prezentacji spółki. W Europie Zachodniej spotkania z inwestorami odbędą się od 5 do 9 lipca, a w Stanach Zjednoczonych — od 12 do 21 lipca. Dzień po zakończeniu prezentacji za oceanem podana zostanie cena emisyjna akcji.

Netia chce wprowadzić na NASDAQ większość starych akcji wartości 100 mln USD (400 mln zł). Przygotowała też nową emisję akcji, która ma jej przynieść 50 mln USD (200 mln zł). Nie wiadomo, którzy z akcjonariuszy sprzedadzą akcje na NASDAQ. Spółka odmówiła nam podania tych informacji, zasłaniając się amerykańskimi przepisami giełdowymi.

Dwie emisje

Za dystrybucję obligacji odpowiedzialne były dwa amerykańskie banki: Chase Manhattan i Donaldson, Lufkin & Jenrette. Zamknięcie oferty nastąpiło 10 czerwca. Obie serie wyemitowanych papierów dłużnych mają termin wykupu w czerwcu 2009 roku. Obligacje wyemitowane w euro są oprocentowane na 13,5 proc., a papiery sprzedane w dolarach amerykańskich na 13,125 proc. Odsetki od obu emisji będą wypłacane dwa razy w roku, w okolicach 15 czerwca i 15 września. Gwarantem obu emisji jest Netia Holdings SA, a emitentem Netia Holdings II BV, spółka zarejestrowana dla przeprowadzenia tej operacji w Holandii (z przyczyn podatkowych).

Zdobyte w ten sposób środki spółka przeznaczy na dalszą rozbudowę sieci, spłatę zobowiązań koncesyjnych oraz na inne cele związane z działalnością spółki. Dodatkowo część z pozyskanej kwoty: 25,9 mln euro (108 mln zł) i 24,2 mln USD (96 mln zł) Netia zainwestuje w papiery wartościowe rządu amerykańskiego lub niemieckiego. Operacja ma na celu zabezpieczenie środków na spłatę czterech pierwszych rat odsetek z obu serii obligacji. Zatem realnie na inwestycje spółka będzie mogła przeznaczyć nieco ponad 600 mln zł.

Potrzebują 1,8 mld zł

Z memorandum informacyjnego opublikowanego przez Netię wynika, że operator ten planuje zakończenie inwestycji związanych z budową sieci stacjonarnej oraz sieci przeznaczonej do transmisji danych do końca 2000 roku. Firma ocenia, że na koniec 2003 roku będzie dysponowała 750 tys. własnych abonentów. Szefowie spółki szacują, że aby zakończyć te projekty, będą potrzebowali dodatkowo 450 mln USD (1,8 mld zł).

Jeśli emisja obligacji oraz upublicznienie akcji na NASDAQ zakończą się sukcesem, spółka zarobi około 357 mln USD (ponad 1,4 mld zł). Te środki w ogromnej większości powinny pokryć potrzeby Netii. Dodatkowo operator powinien otrzymać 48,8 mln USD (195 mln zł) od swojego nowego akcjonariusza, amerykańskiego banku Warburg Pincus. Warunkowa umowa w sprawie objęcia przez Amerykanów akcji Netii została podpisana pod koniec maja.

Zadłużeni na 2,6 mld zł

Obecne przychody Netii nie wystarczą na sfinansowanie planowanych inwestycji, zobowiązań z tytułu opłat koncesyjnych i innych kosztów. Ciężarem dla operatora jest wysokie zadłużenie, w tym głównie kosztowna obsługa wyemitowanych w 1997 r. obligacji. Jeśli doliczymy do istniejącego zadłużenia obecną emisję obligacji, to łączne zobowiązania Netii wyniosą 2,635 mld zł. Operatorowi pozostaje również do zapłacenia 283 mln zł z tytułu zdobytych dotychczas koncesji. Kwota ta będzie regulowana w ratach w ciągu najbliższych czterech lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / NETIA: EMISJE ZA 1,4 MLD ZŁ