Netia kupuje centrum danych Onetu

opublikowano: 19-01-2020, 22:00

Operator telekomunikacyjny przejął centrum danych od grupy RASP. Na rosnącym rynku przybywa takich transakcji

Kontrolowane przez Zygmunta Solorza spółki wybrały się zimą na zakupy. W grudniu Cyfrowy Polsat przejął znaczący pakiet akcji informatycznego Asseco. Teraz, według naszych informacji, telekomunikacyjna Netia kupiła od Ringier Axel Springer Polska (RASP) duże centrum danych w Krakowie, które było wykorzystywane przez internetową grupę Onet.

POŁUDNIOWY PRZYCZÓŁEK:
POŁUDNIOWY PRZYCZÓŁEK:
Netia, którą kieruje Andrzej Abramczuk, do tej pory dysponowała centrami danych w Warszawie, która odpowiada za ponad połowę krajowej wartości tego rynku. Dzięki przejęciu obiektu Onetu w Krakowie ma wzmocnić ofertę na południu kraju.
Fot. ARC

Strategiczne zmiany

Obie strony potwierdziły, że do transakcji doszło. Jej wartość nie została jeszcze ujawniona, ale informacje na ten temat powinny pojawić się w najbliższym raporcie okresowym Netii.

— Przejęcie data center grupy RASP jest naturalną konsekwencją realizowanej z dużym powodzeniem od trzech lat strategii NetiaNext, czyli świadczenia zaawansowanych rozwiązań ICT. Na południu Polski nie mieliśmy dotychczas większego obiektu, tymczasem w centrum kraju mamy już trzy data center, które są komercyjnym sukcesem. Uważamy, że centrum w Krakowie jest dobrą bazą do dalszego zwiększania liczby klientów usług NetiaNext w tej części kraju — mówi Karol Wieczorek, rzecznik Netii.

Onet nadal korzysta z krakowskiego centrum danych.

— Obecnie przenosimy nasze systemy do innego rozwiązania technicznego — rozwiązania chmurowego, które jest zgodne z rozwojem i strategią naszej firmy. Do czasu ukończenia migracji produktów i serwisów będziemy korzystać z zasobów data center jako partner spółki Netia — informuje Agnieszka Skrzypek-Makowska z RASP.

Konsolidacja rynku

Onet uruchomił centrum danych w Krakowie w 2009 r. Jego budowa kosztowała blisko 70 mln zł. Ma ponad 1000 m kw. powierzchni, co na polskim rynku czyni go jednym z największych tego typu obiektów. Jak podawała firma analityczna Audytel, na koniec 2018 r. w Polsce działało jedynie 65 komercyjnych centrów danych o powierzchni przekraczającej 200 m kw. Łączna powierzchnia polskich data center to około 100 tys. m kw., z czego ponad 50 proc. znajduje się w Warszawie i okolicach. Rynek jest rozdrobniony — jak podawał Audytel, 10 największych graczy posiada łącznie tylko 45 proc. całkowitej powierzchni kolokacyjnej, a aktywność kluczowych globalnych firm w Polsce jest mała.

Cały rynek, według wyliczeń Audytela, był w ubiegłym roku wart 1,84 mld zł, a do 2023 r. jego wartość wzrośnie do 2,1 mld zł. Największą powierzchnią dysponuje giełdowe ATM i spółka Polcom. W czołówce są też operatorzy telekomunikacyjni: T-Mobile dzięki zasobom GTS jest rynkowym numerem trzy, numerem cztery jest Orange, a w pierwszej dziesiątce znaleźć można też Polkomtela z grupy Cyfrowego Polsatu i Playa — po tym, jak w ubiegłym roku przejął grupę 3S. Audytel podawał, że w połowie ubiegłego roku centrum danych Onetu dawało mu trzynastą pozycję w Polsce pod względem powierzchni.

OKIEM EKSPERTA

Centra przyciągają inwestorów

GRZEGORZ BERNATEK,główny analityk firmy doradczej Audytel

polski rynek centrów danych jest atrakcyjny dla inwestorów — i krajowych, i zagranicznych. Powody są dwa: po pierwsze mamy w kraju dużo mniej powierzchni kolokacyjnej niż jest dostępna za granicą, a po drugie — ceny są nawet czterokrotnie niższe niż w Europie Zachodniej, bez wątpienia będą jednak rosnąć. W ostatnich latach na rynku doszło do kilku dużych transakcji, takich jak przejęcie 3S przez Playa czy wcześniej obiektu Linxdatacenter przez EdgeConnex. Wiadomo też, że na sprzedaż jest ATM, a gracze tacy jak Polkomtel, Equinix czy Orange budują nowe obiekty. Centrum danych Onetu na tle polskiego rynku jest relatywnie duże. Dla Netii, która ma data center w Warszawie i może też korzystać z obiektów grupy Cyfrowego Polsatu, otwiera przyczółek na południu kraju, gdzie jest wielu potencjalnych klientów na usługi data center, skłonnych płacić dobre stawki za usługi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane