Netia planuje emisję do 600 mln nowych akcji

Reuters
opublikowano: 12-01-2002, 11:21

WARSZAWA (Reuters) - Netia SA proponuje akcjonariuszom podwyższenie kapitału poprzez emisję do 600.000.000 akcji serii H. W tym celu spółka zwołuje dwa walne nadzwyczajne zgromadzenia, które odbędą się 5 i 19 lutego 2002 roku, podała Netia w komunikacie. W myśl proponowanych uchwał emisja akcji H mogłaby się odbyć w dwóch wariantach. Pierwszy przewiduje, że akcje te przeznaczone

WARSZAWA (Reuters) - Netia SA proponuje akcjonariuszom podwyższenie kapitału poprzez emisję do 600.000.000 akcji serii H. W tym celu spółka zwołuje dwa walne nadzwyczajne zgromadzenia, które odbędą się 5 i 19 lutego 2002 roku, podała Netia w komunikacie.

W myśl proponowanych uchwał emisja akcji H mogłaby się odbyć w dwóch wariantach. Pierwszy przewiduje, że akcje te przeznaczone byłyby dla dotychczasowych akcjonariuszy z dniem ustalenia prawa poboru 30 marca 2002 roku.

Druga uchwała przewiduje, że dotychczasowi udziałowcy spółki zostaliby wyłączeni z prawa poboru.

Inwestorem strategicznym Netii jest szwedzka Telia, która ma 48,06 procent głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Netia poinformowała w komunikacie, że szczegóły dotyczące wielkości emisji ogłosi w osobnych raportach, które zostaną opublikowane przed walnymi zgromadzeniami.

"Ze względu na toczące się negocjacje z wierzycielami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia spółki i brak uzgodnień w obecnej chwili co do wysokości i struktury podwyższenia kapitału (...), przed terminem każdego zgromadzenia zarząd ogłosi projekty uchwał" - podano.

O ewentualnej możliwości podwyższenia kapitału Netia informowała w grudniu ubiegłego roku. Spółka boryka się z poważnymi kłopotami finansowymi. Jej dług sięga obecnie kwoty powyżej czterech miliardów złotych.

Netia podawała, że z powodu braku środków nie zapłaci odsetek od części wyemitowanych obligacji. Zdaniem analityków w związku z tym pojawiło się ryzyko złożenia przez obligatariuszy wniosku o upadłość Netii. Ostateczny termin spłaty odsetek od części obligacji mija 14 stycznia.

Jednak zagrożenie upadłością zmniejszyło się, gdy Telia zadeklarowała, że włączy się w ratowanie Netii i zamierza zwiększyć swe inwestycje w tę spółkę. Przedstawiciel Telii powiedział wówczas, że znaczna część obligacji może być zamieniona na akcje.

Netia proponuje także, aby na zaplanowanych na luty walnych zgromadzeniach akcjonariusze głosowali także nad uchwałą zezwalającą zarządowi na kolejne emisje akcji w ramach kapitału docelowego.

"Zarząd jest uprawniony do podwyższenia kapitału zakładowego spółki poprzez emisję nowych akcji w liczbie nie większej niż trzy czwarte kapitału zakładowego na dzień podjęcia niniejszej uchwały, tj. akcji o łącznej wartości nominalnej nie większej niż 141.386.247 złote" - głosi uchwała.

W przypadku jej przyjęcia, w ramach kapitału docelowego zarząd mógłby decydować o emisjach kolejnych serii akcji, a jego uprawnienia miałby wygasnąć 5 lutego 2005 roku.

Netia propopnuje także podjęcie uchwały o obniżeniu jej kapitału zakładowego o kwotę prawie 157,1 miliona złotych poprzez obniżenie nominału akcji do jedengo złotego z sześciu złotych obecnie.

"Z uwagi na rynkową wycenę akcji spółki pozostającą poniżej wartości nominalnej celem obniżenia kapitału zakładowego jest umożliwienie emisji akcji nowych serii zgodnie z przepisami kodeksu handlowego po cenie co najmniej zmniejszonej wartości nominalnej akcji spółki" - uzasadnia komunikat.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane