Netia rozwija WiMax, nie rezygnuje z przejęć

Internet Securities
25-04-2006, 10:03

Spółka telekomunikacyjna Netia mimo planów szybkiej rozbudowy w tym roku sieci na bazie technologii WiMax nie rezygnuje z planów konsolidacji sektora telekomunikacyjnego. W najbliższych latach spółka chciałaby przejmować jednego, mniejszego lub większego, konkurencyjnego operatora rocznie, poinformował agencję ISB prezes Netii Wojciech Mądalski.

Spółka telekomunikacyjna Netia mimo planów szybkiej rozbudowy w tym roku sieci na bazie technologii WiMax nie rezygnuje z planów konsolidacji sektora telekomunikacyjnego. W najbliższych latach spółka chciałaby przejmować jednego, mniejszego lub większego, konkurencyjnego operatora rocznie, poinformował agencję ISB prezes Netii Wojciech Mądalski.

Zgodnie ze swoją strategią ogłoszoną pod koniec lutego ten rok ma być dla spółki czasem znacznych inwestycji w rozbudowę sieci opartej o bezprzewodową i tańszą od tradycyjnych technologię WiMax. W ciągu miesiąca usługi oparte o WiMax ruszą w Warszawie.

„W przeciągu miesiąca powinny być instalowane stacje w Warszawie. Tu będzie to już działać komercyjnie. Już każda kolejna stacja będzie działać na zasadach komercyjnych” – powiedział prezes Netii.

„Docelowo postawimy kilkaset stacji bazowych w perspektywie kilku lat, myślę, że zajmie to jakieś trzy lata” – dodał.

Według Mądalskiego przeszkodą dla szybkiego rozwoju sieci WiMax i realizacji założeń spółki może być często długi czas potrzebny na zakup działek i pozyskania odpowiednich zezwoleń na budowę nadajników.

Marek Trznadel, dyrektor departamentu rozwoju i zarządzania produktami Netii mówił niedawno ISB, że Netia planuje w tym roku rozpocząć oferowanie usług w technologii WiMax w 20-30 miastach, a docelowo w ciągu trzech lat chce by w zasięgu tej technologii znalazło się co najmniej 100 miast.

Inwestycje w WiMax negatywnie odbiją się na tegorocznych wynikach Netii. Mądalski podtrzymał prognozy spółki zakładające jedynie minimalny wzrost przychodów i marżę EBITDA poniżej 30%.

„Wynika to z dodatkowych inwestycji w WiMax i dodatkowych inicjatyw strategicznych, które wymagają kosztów po stronie inwestycyjnej. Wydamy w tym roku większość wolnej gotówki, którą generujemy” – powiedział prezes Netii.

Dodał, że WiMax zastąpi usługi świadczone tradycyjnymi metodami u dotychczasowych klientów spółki, ale Netia planuje również rozwój tej technologii na terenach gdzie jest do tej pory nieobecna.

„Nie zależy nam natomiast na utrzymywaniu dużej liczby linii dzwoniących, bo to są usługi oparte o stare technologie, które teraz będziemy zastępować WiMaxem” – powiedział Mądalski.

Netia zgodnie z wcześniejszymi informacjami całą wygenerowaną gotówkę przeznaczy na inwestycje, a blisko połowę tej kwoty na inwestycje związane z WiMax. Przy czym kwota inwestycji ma być w tym roku znacznie wyższa niż zeszłoroczne 157 mln zł.

Mimo znacznych kosztów zmiany technologii i rozbudowy sieci Mądalski powiedział, że w strategii Netii wciąż zakładane są przejęcia.

„Cały czas jesteśmy zainteresowani akwizycjami: jest Dialog, Exatel itd. Wszystkimi jesteśmy potencjalnie zainteresowani. Chcemy skonsolidować jak największy kawałek tego rynku. Chciałbym aby w najbliższych latach udało nam się przejąć jedną mniejszą lub większą spółkę rocznie. Oczywiście jest szansa, że w tym roku dojdzie do jakiegoś przejęcia” – powiedział Mądalski.

Prezes nie skomentował jednak informacji prasowych, według których Netia jest bliska przejęcia niewielkiego operatora telekomunikacyjnego Pro Futuro.

W jego ocenie Netia może wygenerować na akwizycje znaczne środki.

„Jeśli chodzi o środki na przejęcia to nie mamy w ogóle długu i nie musimy się ograniczać do posiadanej gotówki” – powiedział Mądalski.

Na koniec roku Netia miała 260 mln zł gotówki. Z tej kwoty ok. 50 mln zł trafi na dywidendę, która ma wynieść 13 groszy na akcję, a znaczna część będzie też wpłacona do P4.

„Na kapitał zapasowy P4 zobowiązaliśmy się wpłacić 90 mln euro, z tej sumy wpłaciliśmy dopiero 100 kilkanaście milionów złotych” – powiedział Mądalski.

W 2005 roku grupa Netii miała 59,03 mln zł zysku wobec 158,14 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 908,63 mln zł wobec 864,97 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Netia rozwija WiMax, nie rezygnuje z przejęć