Netia skoncentruje się rozbudowie sieci WiMAX

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-02-2006, 15:14

Alternatywny operator stacjonarny skoncentruje się na rozbudowie sieci radiowej WiMAX. Chce na ten cel wydać w tym roku prawie 50 proc. z 200-300 mln zł, które zamierza przeznaczyć na inwestycje - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Netii Wojciech Mądalski.

Alternatywny operator stacjonarny skoncentruje się na rozbudowie sieci radiowej WiMAX. Chce na ten cel wydać w tym roku prawie 50 proc. z 200-300 mln zł, które zamierza przeznaczyć na inwestycje - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Netii Wojciech Mądalski.

    "Chcielibyśmy na koniec roku mieć uruchomioną sieć WiMAX w największych 10 miastach Polski. Tempo budowy sieci będzie jednak zależało od czasu, jaki będziemy potrzebowali na pozyskać działek, na których staną nadajniki" - powiedział Mądalski.

    Nie wykluczył, że te same działki będą wykorzystywane do budowy stacji bazowych zarówno dla Netii, jak i dla spółki zależnej P4 (telefonia komórkowa UMTS).

    Według niego, Netia postawi na WiMAX jako narzędzie dotarcia do klienta końcowego. "Jest to bardziej efektywny finansowo sposób niż tradycyjna telefonia stacjonarna. Te same usługi, które do tej pory oferowaliśmy w tradycyjny sposób, będziemy mogli świadczyć drogą radiową" - wyjaśnił.

    Dodał, że spółka koncentruje się na klientach biznesowych. Pomimo tego, prezes nie wykluczył, iż Netia mogłaby rozpocząć świadczenie usług dostępu do internetu dla klientów indywidualnych w oparciu o sieć WiMAX.

    Mądalski poinformował, że główne wydatki na budowę tej sieci zostaną poniesione w tym i w przyszłym roku przy mniejszym tempie wzrostu spółki niż w 2005 roku. Jak ocenił przychody Netii w tym roku wzrosną nieznacznie; w granicach 1-2 proc., jednakże od 2007 wzrost przychodów ma być wyższy. 

    W 2005 roku przychody spółki wzrosły o 5 proc. w porównaniu z 2004 rokiem i wyniosły 908,6 mln zł; natomiast zysk netto wyniósł 60,2 mln zł.

    WiMAX to technologia zapewniająca transmisje danych drogą radiową, charakteryzująca się dużą szybkością transmisji, nawet do 70 Mb/s. Zasięg działania każdej stacji bazowej może wynosić do 50 km.

    W ubiegłym roku dwie spółki zależne Netii - Netia Globe i Netia Świat - wygrały przetarg na częstotliwości radiowego dostępu abonenckiego 3,6-3,8 GHz, które mogą być wykorzystane do budowy sieci WiMAX. Obecnie Netia testuje Wi-MAX na terenie Lublina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane