Netia snuje plany ekspansji

Katarzyna Latek
14-06-2009, 11:34

To będzie bardzo ciekawy rok dla Netii - zapowiada Ben Duster, szef rady nadzorczej. Będą kolejne przejęcia i nowe usługi.

Po zmianach właścicielskich w Netii (Novator sprzedał swój pakiet polskim funduszom) zmieniła się także rada nadzorcza. Ben Duster, nowy przewodniczący rady, jest pełen optymizmu.

- Netia ma obecnie świetną pozycję na rynku, by stać się wiodącym dostawcą usług szerokopasmowych i medialnych. Dysponuje znakomitą infrastrukturą i ma szeroką ofertę skierowaną zarówno do klientów biznesowych, jak i indywidualnych - mówi Ben Duster.

Cel - przejęcia
Podkreśla, że główne cele to dalsze zwiększanie przychodów i szybkie osiągnięcie zysku (przypomnijmy, że spółka zapowiada wyjście na plus w 2010 r.).

- Można to osiągnąć dzięki podwyższaniu efektywności, pilnowaniu kosztów, wprowadzaniu nowych usług i rozbudowie nowoczesnej infrastruktury - wylicza Ben Duster.

Ważną częścią realizacji planu zwiększania wartości spółki będą przejęcia.

- Nie chcemy, by Netia przepłacała za przejmowane spółki. Czasem okazuje się, że rozwój organiczny jest bardziej uzasadniony ekonomicznie. Mamy jednak nadzieję, że jeszcze w tym roku spółka będzie mogła poinformować o kolejnych przejęciach - mówi przewodniczący rady.

Nie chce komentować pojawiających się na rynku informacji o możliwym przejęciu przez Netię konkretnych spółek - Dialogu lub Exatela.

Mirosław Godlewski, prezes Netii, dodaje, że spółka nadal będzie kontynuować przejmowanie małych sieci internetowych.

- Kupujemy je po bardzo atrakcyjnych cenach. Oczywiście, musimy potem inwestować, by włączyć je do naszej infrastruktury. Jednak zwykle te sieci są bardzo dobrej jakości, a przystosowanie ich do naszych potrzeb jest uwzględniane w wycenie. Można je klasyfikować jako sieci NGN (sieci następnej generacji) - mówi Mirosław Godlewski.

Ważny internet
Jego zdaniem, Netia jest największym operatorem posiadającym sieci nowej generacji, czyli pozwalające na transfer nawet 100 MB.

- Możemy dotrzeć z taką prędkością już do 25 tys. mieszkań - mówi Mirosław Godlewski.

Duża przepustowość jest konieczna, by oferować usługi multimedialne, w tym IP TV. Netia we współpracy z telewizją "n" rozpocznie świadczenie ich pod koniec tego roku.

- Zwiększanie liczby usług i ich zasięgu jest jednym z naszych priorytetów - mówi Ben Duster.

Wśród nowych pomysłów Netii nie będzie jednak telefonii komórkowej dla indywidualnych odbiorców.

- Poprzestaniemy na usługach komórkowych dla biznesu, które już świadczymy - mówi Mirosław Godlewski.

Jeśli chodzi o mobilny dostęp do internetu, rzecz ma się inaczej. Wejście na ten rynek nie jest wykluczone.

Giełdowy telekom pokazał bardzo dobre wyniki za I kwartał i po wielu latach ma wreszcie duże szanse na wypracowywanie zysku netto i dodatnich przepływów pieniężnych (od przyszłego roku). Kurs chyba jeszcze nie zdyskontował tej sytuacji. Paweł Puchalski z DM BZ WBK zarekomendował więc 21 maja "kupuj" z ceną docelową 4,5 zł, pisząc o "czasie na zbiory". Ostatnie zalecenia Ipopemy i DM IDMSA również brzmią "kupuj", a ceny docelowe to 4-4,5 zł wobec 3,5 zł na giełdzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Telekomunikacja / Netia snuje plany ekspansji