Netia uzupełnia sieć zakupami

opublikowano: 01-03-2020, 22:00

Stacjonarny telekom przejął ostatnio centrum danych i małych operatorów w dwóch w miastach. Może pójść na kolejne zakupy.

Przychody i zyski ciągle spadają, ale gorzej już było — takie nastawienie ma zarząd Netii, stacjonarnego operatora telekomunikacyjnego kontrolowanego przez Cyfrowy Polsat.

— Ostatni rok stał pod znakiem intensywnej rozbudowy i modernizacji sieci. W wynikach może nie widać jeszcze pozytywnej dynamiki, ale spadek został mocno wyhamowany. W tym roku oczekujemy poprawy— mówi Andrzej Abramczuk, prezes Netii.

Netia miała w ubiegłym roku prawie 1,3 mld zł przychodów, o 6 proc. mniej niż rok wcześniej. Jej zysk na poziomie EBITDA (według standardu MSR 17) spadł o 2 proc. do 357 mln zł. Jednocześnie na inwestycje przeznaczono 352 mln zł, a liczba klientów usług telewizyjnych i szerokopasmowych na sieci własnej rosła. Spółka podaje, że już ponad 1,4 mln gospodarstw domowych jest w zasięgu sieci światłowodowej i kablowej o przepustowości co najmniej 1 gigabita na sekundę. Przy okazji publikacji wyników Netia podała, że na przełomie roku kupiła dwóch lokalnych operatorów z Krakowa i Łomży — łącznie za prawie 44 mln zł. Przedstawiciele spółki podkreślają, że ma ona niskie zadłużenie i jest w stanie finansować kolejne akwizycje, żeby zwiększyć pokrycie w miastach, w których jest już obecna.

— Zachowujemy się jednak raczej po gospodarsku, więc inwestycje i akwizycje staramy się finansować z tego, co wypracujemy — mówi Andrzej Abramczuk.

Wkrótce na sprzedaż może być część infrastruktury, której Vectra będzie musiała się pozbyć po wchłonięciu Multimediów.

— Możemy być zainteresowani, ale UOKiK zgodził się na transakcję niedawno i jest jeszcze zbyt dużo niewiadomych, by mówić o konkretach — zastrzega prezes Netii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane