NetScaler równoważy obciążenia sieci

Mateiał partnera
opublikowano: 27-03-2013, 00:00

Chmura, wirtualizacja i technologie mobilne — infrastruktura IT i centra przetwarzania danych są w fazie głębokich przemian.

Narzędzie NetScaler firmy Citrix umożliwia firmom nieunikniony — jak się zdaje — skok technologiczny. Na jego wykorzystanie zdecydowała się m.in. polska chmura obliczeniowa Oktawave, która oferuje innowacyjne usługi hostingowe dla biznesu. Wprowadzenie NetScalerów pozwoliło firmie uruchomić system monitoringu obciążeń kierowanych na instancje serwerowe i lepiej zarządzać ruchem klientów łączących się z chmurą.

Zobacz więcej

Maciej Kuźniar, prezes Oktawave [FOT. ARC]

— Udostępniliśmy klientom platformę pozwalającą na load balancing (równoważenie obciążenia) połączeń przychodzących do ich usług działających w Oktawave, co w przypadku chmury obliczeniowej jest niezwykle ważne. Dzięki temu zwiększyliśmy funkcjonalność baz danych, ujednoliciliśmy komunikację na platformie zarządzającej usługami klientów i osiągnęliśmy wysoki poziom bezawaryjności punktów styku z zewnętrznymi operatorami — wylicza Maciej Kuźniar, prezes Oktawave.

Korzystne rozwiązanie

NetScaler to zaawansowany kontroler dostarczania aplikacji sieciowych, który zwiększa wydajność, obniża koszty i podwyższa stopień bezpieczeństwa aplikacji. Od kilku lat rozwiązania NetScaler są stosowane w centrach przetwarzania danych i w obsłudze większości stron internetowych na świecie (m.in. Google, Amazon, eBay, Yahoo czy MSN). Dzięki systemowi stworzonemu przez Citrixa aplikacje i usługi oparte na chmurze działają pięć razy szybciej. Jest to korzyść osiągnięta na skutek odciążenia aplikacji i serwerów baz danych, zwiększenia wydajności aplikacji i usług oraz integracji zabezpieczeń. NetScaler łączy więc w sobie wiele funkcji. Potrafi szybko równoważyć obciążenia i przełączać zawartość, kompresować dane, buforować, akcelerować SSL (protokół zaprojektowany do bezpiecznego przesyłania danych w Internecie). NetScaler optymalizuje sieć oraz dostępność i zabezpieczenia aplikacji.

— Kluczowym elementem rozwiązania NetScaler jest nowa technologia TriScale, rewolucyjne rozwinięcie dotychczasowej architektury systemu. Zapewnia ono wielowymiarową skalowalność w korporacyjnych centrach danych i sieciach dostawców usług. Chodzi o dostosowywanie mocy obliczeniowej architektury IT do potrzeb klientów i rosnącego ruchu sieciowego. TriScale oferuje unikatowe możliwości tzw. skalowania w górę wydajności pojedynczego urządzenia w celu uzyskania wyższej elastyczności. Ponadto możliwe jest „skalowanie na zewnątrz” poprzez wdrażanie urządzeń NetScaler w zunifikowanym klastrze, a także „skalowanie do środka” poprzez konsolidowanie wielu funkcji sieciowych na pojedynczej platformie dostarczania usług NetScaler. Upraszcza to infrastrukturę sieciową — wyjaśnia Andrzej Fitt, Business Development Manager z firmy Comtegra, która dostarcza rozwiązania chmurowe Citrix NetScaler.

Wyzwanie dla gigantów

Oktawave rzuca rękawicę międzynarodowym potentatomoferującym usługi chmurowe. Należą do nich choćby tacy giganci jak Amazon czy Rackspace. Chcąc z nimi konkurować, trzeba oferować usługi znacznie szybciej i znacznie lepiej. Oktawave opracował własne mechanizmy dostępności infrastruktury IT na żądanie i autoskalowanie. Jak podkreśla Maciej Kuźniar, to właśnie integracja NetScalera z oprogramowaniem Oktawave była najtrudniejszym zadaniem w całym procesie. System zarządzający usługami chmury musiał zostać m.in. rozbudowany o moduł komunikacji z NetScalerem. Ostatecznie Citrix NetScaler wpasował się w architekturę Oktawave znakomicie.

— IT się zmieniło i będzie się w najbliższych latach zmieniało. Tę zmianę można przeoczyć albo wykorzystać — podsumowuje prezes Maciej Kuźniar.

KOMENTARZ

Nowa strategia sieciowa

DETLEV KNIERIM

dyrektor na Europę Wschodnią Citrix System

W miarę, jak firmowe centra danych zmieniają się w chmury, organizacje muszą na nowo przemyśleć swoją strategię i infrastrukturę sieciową. Sieć w centrum danych nie będzie już obsługiwała indywidualnych „silosów” — po jednym na każdą firmową aplikację. W podejściu chmurowym staje się ona holistyczną podstawą dostarczania usług, zapewniającą wiele funkcji centrum danych, ale korzystającą z jednolitej płaszczyzny sterowania. Nowa sieć dostarczania usług wspiera wszystkie aplikacje i usługi bez względu na to, skąd pochodzą i gdzie są wykorzystywane. Podstawowym kryterium przy wyborze rozwiązania sieciowego jest znalezienie takiego, które przyspiesza i zabezpiecza ruch w sieci LAN, WAN, internecie i chmurze. Efektywne i inteligentne równoważenie obciążenia między wieloma urządzeniami lub sesjami sieciowymi, takimi jak WWW, e-mail itd., pozwala organizacjom stworzyć stałą, wydajną i niezawodną sieć firmową. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom sieciowym firmy mogą nie tylko ograniczyć koszty centrum danych, ale również usprawnić ruch w sieci bez kupowania dodatkowego sprzętu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu