Neutralność klimatyczna branży chemicznej

Komentarz partnera dr Agata Kruszec, menedżerka ds. Rozwoju Klienta i Ambasadorka Zrównoważonego Rozwoju BASF Polska
opublikowano: 27-06-2021, 20:00

Transformacja w kierunku społeczeństwa odpowiedzialnego i przyjaznego klimatowi pozostaje wciąż ogromnym wyzwaniem. Populacja nieustannie powiększa się, a jednocześnie rosnący dobrobyt powoduje coraz większe zapotrzebowanie na żywność, mieszkania, mobilność czy energię. We wszystkich tych dziedzinach chemia odgrywa kluczową rolę, czy to w przypadku niskoemisyjnego transportu, energooszczędnych mieszkań, czy wytwarzania energii o niskiej emisji CO2. Aby móc sprostać tym potrzebom, niezbędny jest rozwój innowacji i ich wdrażanie.

W naszej podróży w kierunku neutralności klimatycznej postawiliśmy sobie ambitne cele i dążymy do osiągnięcia zerowych emisji CO2 do 2050 r. Ponadto chcemy zmniejszyć nasze emisje gazów cieplarnianych na całym świecie o 25 proc. do 2030 r. w porównaniu z rokiem 2018. Cel ten zamierzamy osiągnąć, uwzględniając w swoich planach wzrosty produkcyjne łącznie z budową kolejnego zakładu typu Verbund w Chinach. Oznacza to realnie zmniejszenie emisji CO2 o połowę do końca tej dekady.

Lwia część potencjału ograniczenia emisji w przemyśle chemicznym została już wykorzystana. Dalsza redukcja wymaga rozwoju i skalowania zupełnie nowych technologii. Strategicznie BASF koncentruje się na chemikaliach podstawowych, które odpowiadają za ok. 70 proc. emisji gazów, a jednocześnie są punktem wyjścia dla niemal wszystkich branż. Przejście na energię elektryczną z OZE oraz nowe procesy technologiczne mogą umożliwić produkcję bazowych chemikaliów z prawie zerową emisją. Pierwsze projekty pilotażowe są już realizowane, np. proces produkcji wodoru z metanu w procesie pirolizy, czy też pierwsza na świecie koncepcja ogrzewania krakerów parowych energią elektryczną.

Globalne działania muszą się także przekładać na funkcjonowanie lokalnej organizacji, aby transformacja mogła się dopełnić. Potrzebne jest dogłębne zrozumienie podejścia i motywacji podejmowanych działań, wynikającej ze strategii zrównoważonego rozwoju. Wartości te mają odzwierciedlenie w kulturze organizacyjnej BASF Polska, której jednym z elementów jest innowacyjność i działania na rzecz niskoemisyjnych rozwiązań, np. w obszarze portfolio produktowego akceleratorów zrównoważonego rozwoju. Kluczowy jest dla BASF także dialog z naszymi partnerami, podejmowany w ramach branżowych inicjatyw. Ostatnio BASF Polska dołączył do programu Climate Leadership Centrum UNEP/GRID-Warszawa, a także był jednym z inicjatorów programu Climate Positive UN Global Compact Network Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Organizator

Puls Biznesu

Patron honorowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Polecane