NewConnect będzie się różnił od rynku regulowanego

GPW, ONO
opublikowano: 28-08-2007, 15:01

Już w czwartek ruszą rynek NewConnect, alternatywna platforma obrotu organizowana przez GPW. Warto wiedzieć, jak się poruszać po nowym parkiecie.

Platformą transakcyjną dla nowego rynku będzie sprawdzony i znany już inwestorom system WARSET. Wszystkie akcje notowane będą w systemie ciągłym z podwójnym fixingiem (na otwarcie i na zamknięcie sesji). Spółka może wybrać jeden z dwóch systemów: kierowany zleceniami (z udziałem Animatora Rynku) i kierowany cenami (z udziałem Market Makera). Początkowo GPW ma proponować pierwszy z nich. Na NewConnect nie będzie transakcji pakietowych. Jeśli spółka będzie notowana wyłącznie na tym rynku, nie będzie też można ogłosić wezwania do sprzedaży jej akcji.

W systemie notowań ciągłych (powyżej) Sesja będzie trwała od godz. 10.00 do 14.30 - w przypadku systemu kierowanego zleceniami i od godz. 10.00 do 14.00 - w przypadku systemu kierowanego cenami. Harmonogram notowań jednolitych będzie zbliżony do tego samego segmentu na rynku regulowanym (poniżej). Takie same jak na rynku regulowanym będą rodzaje zleceń i priorytety ich realizacji. Kurs notowanych instrumentów będzie wyznaczany z dokładnością do jednego grosza, niezależnie od ich ceny.


W czasie notowań, przez okres co najmniej dwóch lat, spółkę wspierać będzie firma inwestycyjna występująca w roli tzw. animatora rynku, dbającego głównie o płynność obrotu akcjami emitenta. Alternatywą dla animatora jest tzw. Market Maker, który te same obowiązki wykonuje w innym systemie notowań. Decyzja o wyborze pomiędzy animatorem rynku a market makerem zależy od wyboru spółki odnośnie systemu notowań. Obie role może pełnić ta sama firma. Podobnie, jak w przypadku autoryzowanego doradcy, emitent nie ma obowiązku współpracy z taką firmą inwestycyjną.

Jutro w "Pulsie Biznesu" znajdziecie wszystkie informacje przydatne przy inwestowaniu na nowym rynku. A pojutrze przewodnikiem użytkowników pb.pl po NewConnect będzie sam Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GPW, ONO

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / NewConnect będzie się różnił od rynku regulowanego