NFZ chce mieć więcej swobody w IT

opublikowano: 19-02-2019, 22:00

Fundusz zrobił konkretny krok w kierunku budowy nowego systemu informatycznego i uniezależnienia się od obecnych wykonawców.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna wydał zarządzenie w sprawie programu budowy Zintegrowanego Systemu Informatycznego (ZSI) NFZ. Jego celem jest budowa i wdrożenie systemu dopasowanego do struktury, zadań i organizacji funduszu oraz nowych rozwiązań w sektorze ochrony zdrowia.

Złamać monopol

Na właściciela programu został powołany zastępca prezesa NFZ ds. operacyjnych Andrzej Niedzielski, a dyrektorem został Robert Lis — zastępca dyrektora departamentu informatyki ds. projektów i architektury. Docelowa struktury zarządcza i realizacyjna programu ma zostać wyłoniona najpóźniej do końca maja. Jednym z celów budowy systemu jest zniesienie uzależnienia od dotychczasowych wykonawców (vendor lock).

„W wyniku realizacji programu powstać ma zintegrowany system IT dopasowany do struktury oraz nowych zadań jednostki. Dodatkowym efektem programuma być zniesienie tzw. vendor lock. Program ma objąć lub powinien być zsynchronizowany również z innymi kluczowymi inicjatywami prowadzonymi w NFZ, jak np. analiza i mapa procesów” — czytamy w uzasadnieniu do zarządzenia.

Jak informuje Adam Niedzielski, najbliższe kilka miesięcy będzie poświęconych pracy koncepcyjnej nad architekturą i analizą biznesową dla poszczególnych modułów systemowych.

— Prace analityczne już trwają. Mam nadzieję, że do końca czerwca uda nam się wyjść z pierwszymi przetargami, czy dialogami technicznymi, które będą już dotyczyły konkretnych modułów — mówi właściciel programu.

Trudne negocjacje

We wrześniu pisaliśmy, że NFZ zdecydował się na budowę nowego i tańszego systemu. Fundusz rocznie wydaje na informatykę ok. 150 mln zł, a znaczną część tej kwoty pochłania właśnie utrzymanie i rozbudowa systemu informatycznego. W wyniku decyzji z końca lat 90. NFZ nie ma praw autorskich i kodów do systemu, dlatego zamówienia z wolnej ręki trafiają do Kamsoftu oraz konsorcjum Kamsoft/Asseco. Przed kilkoma laty próby negocjacji w celu odkupienia kodów i praw autorskich zakończyły się fiaskiem. Obecne umowy NFZ na utrzymanie i rozwój systemu z Kamsoftem oraz konsorcjum Kamsoft/Asseco, kończą się na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2019 r. i po raz kolejny będą musiały zostać odnowione.

Negocjacje w celu przedłużenia umów rozpoczęły się w styczniu i powinny zakończyć się do końca marca. Biorąc pod uwagę termin i zakres ustaleń jest to ambitne wyzwanie. NFZ w negocjacjach jest wspierane przez Prokuratorię Generalną RP i CBA. Zważywszy na fakt, że może to być ostatnia umowa z obecnymi wykonawcami, negocjacje zapewne do łatwych nie należą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane