NFZ ma plan finansowy na 2006 r.

Polska Agencja Prasowa SA
20-09-2005, 15:06

Narodowy Fundusz Zdrowia ma plan finansowy na 2006 r. - minister zdrowia Marek Balicki w porozumieniu z ministrem finansów zatwierdził plan przekazany przez prezesa NFZ Jerzego Millera 5 września tego roku. Plan uwzględnia autopoprawkę Millera dotyczącą skutków rozdysponowania rezerwy Funduszu w tegorocznym planie.

Narodowy Fundusz Zdrowia ma plan finansowy na 2006 r. - minister zdrowia Marek Balicki w porozumieniu z ministrem finansów zatwierdził plan przekazany przez prezesa NFZ Jerzego Millera 5 września tego roku. Plan uwzględnia autopoprawkę Millera dotyczącą skutków rozdysponowania rezerwy Funduszu w tegorocznym planie.

    Poinformował o tym PAP we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jan Bondar. "Najważniejszy cel, czyli zapewnienie wszystkim oddziałom przynajmniej trzyprocentowego wzrostu w stosunku do planu  tegorocznego (obowiązującego w sierpniu tego roku - PAP), został osiągnięty" - powiedział Bondar.

    Ogółem na świadczenia zdrowotne w przyszłym roku Fundusz wyda ponad 33,6 mld zł, o ok. 5,1 proc. więcej niż przewidywał plan w sierpniu tego roku. Ministerstwo i NFZ uznały, że punktem odniesienia dla wyliczenia dynamiki wzrostu nakładów na opiekę zdrowotną jest plan na 2005 rok obowiązujący 10 sierpnia.

    Największy wzrost nakładów przewidziany jest dla oddziałów: lubelskiego i łódzkiego (ok. 9 proc.), wielkopolskiego (8 proc.),  podlaskiego i zachodniopomorskiego (po ok. 7 proc.), kujawsko-pomorskiego i małopolskiego (po 6 proc.) oraz opolskiego i dolnośląskiego (ok. 5 proc.). 3 proc. więcej pieniędzy niż w tym roku mają otrzymać województwa: warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, śląskie, podkarpackie i lubuskie. Mazowsze ma otrzymać o 3,4 proc. więcej pieniędzy, a Pomorze  - o 3,7 proc.

    Wtorek był ostatnim dniem przewidzianym przez ustawę na zatwierdzenie planu. Między Balickim a Millerem toczył się spór dotyczący tego dokumentu. Miller krytykował przygotowany przez ministra sposób podziału pieniędzy ze składek na ubezpieczenie zdrowotne między oddziały i centralę NFZ.

    Kiedy Miller przesłał plan sporządzony według wzoru Balickiego, ale bez uwzględnienia skutków rozdysponowania tegorocznej rezerwy ogólnej, minister uznał, że plan został przekazany po ustawowym terminie 5 września (wysłany został 5 września, ale do resortu dotarł dzień później).

    Na tym etapie w spór włączył się premier Marek Belka, który nie uznał zarzutów Balickiego co do terminu przekazania planu, zaś Millerowi polecił rozdysponowanie rezerwy i uwzględnienie w planie na 2006 rok skutków tego kroku. Ostatecznie plan został przygotowany więc przez prezesa NFZ, według wzoru podziału pieniędzy proponowanego przez ministra zdrowia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / NFZ ma plan finansowy na 2006 r.