NFZ zaciągnął do sądu 31 firm

Katarzyna Kozińska
22-12-2005, 00:00

Narodowy Fundusz Zdrowia dzięki wygranym procesom ma odzyskać 1,5 mld zł. Jeśli przegra — słono zapłacą pacjenci.

Hurtownie farmaceutyczne Prosper i Orfe nie przekonały sądu do odrzucenia skierowanego przeciwko nim pozwu Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Sąd pierwszej instancji oddalił ich wnioski. Hurtownie zapowiadają zażalenie. Spór trafi do instancji wyższej.

— Chcemy, aby sąd rozstrzygnął, czy mamy do czynienia ze sprawą cywilną czy administracyjną. Droga administracyjna nie została wyczerpana. Trwają procesy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym (NSA) i kontrole skarbowe. Naczelnicy urzędów skarbowych nie podejmują postępowań nawet przeciw firmom, w których stwierdzono nieprawidłowości. Brakuje podstaw prawnych, a wiele spraw się przedawniło — uważa mecenas Dorota Szubielska z kancelarii Altheimer & Gray, która reprezentuje Prosper, Orfe oraz Hexal.

Łańcuszek nieszczęścia

Prosper i Orfe to dwie z 31 firm, przeciwko którym do sądów cywilnych wystąpił NFZ. Domaga się zwrotu kwot bezprawnie, zdaniem rządu, uzyskanych w imporcie leków. Ich wysokość określono w sposób, który przypominał raczej licytację niż rzetelne wyliczenia. Wymieniano najpierw kwoty rzędu 5 mld zł, potem już tylko 2,5 mld zł aż wreszcie stanęło na 1,5 mld zł.

— Przeniesienie sprawy na grunt prawa cywilnego świadczy o tym, że opierając się na prawie administracyjnym, kontrolach i decyzjach NSA rząd nie jest w stanie udowodnić nam złamania prawa — mówił Andrzej Trzeciakowski, prezes Hexal Polska, kiedy rząd wskazywał NFZ jako stronę w sporze.

Kosztowna gra

Rozstrzygnięcie sporu nie będzie proste ani szybkie. Na pewno będzie kosztowne. NFZ — licząc się z porażką — wystąpił o zwolnienie z kosztów sądowych. Ma takie prawo jako instytucja publiczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Jeśli jednak przegra, nie uniknie opłaty kosztów zastępstwa procesowego, np. wynagrodzenia dla kancelarii prawnych reprezentujących koncerny. Czy ta walka się opłaca? Pierwsze orzeczenie sądu w sprawie sporu było błyskawiczne i korzystne dla importera. Rzeszowski sąd oddalił pozew NFZ przeciwko ICN Polfa Rzeszów. Jednak sprawa wróci, bo NFZ będzie się odwoływał. Wiele wskazuje na to, że sąd wolał, aby sprawą zajęła się instancja wyższa.

Koncerny farmaceutyczne niechętnie zabierają głos w tej sprawie. Uważają, że im mniej się o tym mówi, tym większa szansa, że sprawę uda się rozwiązać bez prowadzenia żmudnych postępowań.

— Chcemy o tej sprawie rozmawiać tylko z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia — twierdzi Paweł Żelewski, prezes Stowarzyszenia Przedstawicieli Firm Farmaceutycznych w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / NFZ zaciągnął do sądu 31 firm