Nie będzie dużych zwolnień w strefach

MAG
opublikowano: 21-04-2009, 00:00

Ministerstwo Gospodarki obiecywało, że będzie bardziej elastyczne.

Ministerstwo Gospodarki obiecywało, że będzie bardziej elastyczne.

Wygląda na to, że na obietnicach się skończy.

Wiele firm ucieszyło się już, gdy na początku kwietnia okazało się, że Ministerstwo Gospodarki zamierza uelastycznić wymogi stawiane inwestorom ze specjalnych stref ekonomicznych (SSE). Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o SSE, firmy, które odebrały zezwolenia na działalność w strefach, miałyby możliwość zatrudnienia do 40 proc. osób mniej niż zadeklarowały, decydując się na projekty. To ważne, bo rynek jest trudny, w niektórych firmach zamówienia spadły i trudno im utrzymać lub osiągnąć wysokie zatrudnienie. O potrzebie takich zmian mówiły m.in. firmy z grupy LG czy Mariusz Jaworski, szef firmy Itsumi, która buduje we Wrocławiu fabrykę komputerów i telewizorów.

— Są sygnały, że nie można aż tak iść na żywioł. Dlatego prawdopodobnie pozostanie możliwość zatrudnienia do 20 proc. mniej z opcją zwiększenia tego udziału za zgodą ministra — twierdzi źródło "PB".

— Ciekawe, ile będzie trwała procedura udzielania zgody na większe redukcje — mówi Krzysztof Dołganow, prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dziś mija termin uzgodnień międzyresortowych. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wkrótce pojawi się nowy, mniej elastyczny, projekt.

— To niedobry znak. Wiemy o wielu inwestorach, którzy liczyli na tę zmianę — w związku z sytuacją gospodarczą wiele projektów, choćby przejściowo, może mieć trudności ze spełnieniem wymogów zatrudnienia, a warto powalczyć, by nawet w nieco okrojonej formie pozostały w Polsce. Pozostaje zatem liczyć na to, że minister będzie korzystał ze swojego uprawnienia — mówi Łukasz Karpiesiuk z Kancelarii Baker McKenzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu