Nie będzie powtórki z greckiej tragedii

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 27-01-2015, 00:00

Choć wygrana Syrizy w niedzielnych wyborach wyznaczyła krętą drogę do porozumienia Grecji z tzw. trójką, to jednak grexit już nie straszy.

Według sondaży, po niedzielnych wyborach w Grecji prawie połowę miejsc w parlamencie zajmie lewicowa, populistyczna partia Syriza, której przewodzi Aleksis Tsipras. O ile jednak perspektywa zwycięstwa tego ugrupowania w poprzednich wyborach z 2012 r. wprawiła Euroland i rynki finansowe w rozpacz, tak teraz paniki nie było.

— Nastroje w strefie euro związane z „grecką tragedią” są dziś zdecydowanie lepsze niż w latach 2011-12. Rynki oswoiły się wcześniej z sukcesem wyborczym Syrizy, która prowadziła w sondażach i jej zwycięstwo nie jest zaskoczeniem. Ponadto Grecja już raz przeszła restrukturyzację zadłużenia i prywatne instytucje finansowe mają mniejszą ekspozycję na dług grecki niż kilka lat temu — wyjaśnia dr Tomasz Bursa, wiceprezes Opti TFI.

Spokój widać było w notowaniach. W poniedziałek 26 stycznia, mimo początkowej przeceny, na plus wyszły indeksy głównych giełd europejskich oraz kurs euro. Niemiecki DAX wzrósł o 1,1 proc., a wspólna waluta umocniła się wobec dolara o 0,4 proc. Nieco gorsze nastroje panowały na giełdzie w Atenach — indeks Athex Composite stracił ponad 3 proc.

Między wyborcami a trójką

Grecja wciąż potrzebuje ogromnego wsparcia finansowego ze strony Unii Europejskiej.

Zadłużenie kraju wynosi 321,7 mld EUR, z czego 240 mld EUR to zastrzyk gotówki, jaki Ateny otrzymały w latach 2010- 14, na ratowanie gospodarki przed bankructwem. Obecny program pomocowy UE, w ramach którego Grecja powinna otrzymać jeszcze 1,8 mld EUR, wygasa z końcem lutego.

— Grecja osiągnęła strukturalną nadwyżkę (około 2 proc. PKB), ale problemem są koszty obsługi gigantycznego długu (176 proc. PKB), co tworzy całkowity deficyt budżetowy. Grecji trudno samodzielnie wrócić na rynki długu i zmienić finansowanie na w pełni rynkowe, a zatem będzie ona korzystać z pomocy instytucji europejskich przez kilka najbliższych lat do momentu, gdy rynkowy koszt finansowania (obecnie 8-10 proc.) nie spadnie do poziomu 3-4 proc. — wylicza dr Tomasz Bursa.

A jeśli Syriza będzie chciała utrzymać kroplówkę finansową z UE, to będzie musiała zwrócić się z prośbą do Brukseli. Nie udało się osiągnąć porozumienia w tej sprawie w grudniu, bo grecki rząd nie zgodził się na wprowadzanie dalszych oszczędności. Rozmowy z Syrizą mogą być jeszcze trudniejsze. Lider ugrupowania zapowiadał, że skończy z biedą, podwyższy świadczenia społeczne i emerytury, ale przede wszystkim obiecuje odejście od polityki oszczędności i reform nakazanej przez UE.

Grexit nie straszy

Specjaliści uważają, że do końca lutego nie uda się wynegocjować warunków. Zajmie to raczej kilka miesięcy. Instytucje finansowe zawieszą więc pakiet dla Grecji, chcąc wybadać prawdziwe intencje polityków Syrizy. Ale choć droga do porozumienia z UE będzie wyboista, to jednak prędzej czy później do niego dojdzie, a przywódcy Syrizy nie będą dążyć do usunięcia kraju ze strefy euro. Eksperci zwracają też uwagę, że zwycięska formacja liczy na zakupy greckiego długu z programu QE ogłoszonego przez Europejski Bank Centralnego, co pozwoliłoby na obniżkę kosztów obsługi długu.

— Porozumienie zostanie zawarte i trójka zgodzi się na renegocjacje warunków spłaty zobowiązań Grecji. Trudno dziś prognozować, jak długo program powinien zostać wydłużony. Zależy to od chęci kontynuacji rozpoczętych reform strukturalnych, które będą miały kluczowy wpływ na dynamikę PKB w kolejnych latach. Istotne będą również wynegocjowane poziomy oprocentowania pożyczek oraz ewentualna redukcja części odsetek bądź wręcz umorzenie części należności — wylicza Adrian Apanel, zarządzający z MM Prime TFI.

Bank UBS zaleca kupno obligacji Grecji, twierdząc, że ich wyceny już zakładają 13-26-procentowe ryzyko niewypłacalności kraju, a nowy kompromis w sprawie pomocy złagodziłby oszczędności, jednak nie oznaczałby rezygnacji z reform. Tymczasem Morgan Stanley ostrzega przed dalszym wzrostem zmienności na rynkach walutowych, w wypadku gdyby nowy rząd przyjął zbyt agresywne stanowisko. Instytucja zaleca sprzedawanie euro za dolary przy próbach odbicia notowań wspólnej waluty od dna. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane