Nie będzie rozbioru kolei

ET
opublikowano: 25-09-2009, 06:08

W jedności siła — uznali samorządowcy. Dlatego PKP PR zostaną jedną spółką.

Marszałkowie zdecydowali, że PKP Przewozy Regionalne mają nadal istnieć w obecnej formie, utrącając tym samym pomysł podziału spółki między wszystkie województwa. Rozczłonkowanie przewoźnika to nie jest pomysł znikąd. Podział spółki zalecił audytor — firma BDO. Z tym że sugeruje ona marszałkom parcelację dopiero wtedy, gdy przewoźnik wyjdzie na prostą. A do tego jest jeszcze daleko. Spółka jest zadłużona po uszy, choć nie powinna. Kiedy rząd niemal rok temu wydzielał Przewozy Regionalne z grupy PKP i przekazał samorządom wojewódzkim, obiecał, że firmę oddłuży. Spółka wjechała jednak w 2009 r. z zadłużeniem 138 mln zł. Z każdym miesiącem długi rosły i realna stała się groźba utraty przez nią płynności. Problem udało się zażegnać. Tomasz Moraczewski, prezes PKP PR, mówi, że od kilku miesięcy dług już nie narasta, a w sierpniu przewoźnik po raz pierwszy odnotował zysk operacyjny.

Widać też pierwsze efekty prac naprawczych w spółce. Przewozy zmniejszyły też zatrudnienie o kilkaset osób.

— Decyzję marszałków odczytujemy jako akceptację kierunku zmian, jakie zostały podjęte w spółce — mówi Tomasz Moraczewski.

Za całością przewozów opowiedzieli się nawet zwolennicy podziału. Dyskusja była jednak gorąca.

Na konwencie marszałków nie było jednego z największych orędowników przekazania spółki w ręce szesnastu samorządów — Wojciecha Jankowiaka z województwa wielkopolskiego. Poznaniowi od lat marzy się własna kolej. I z marzeń tych nie rezygnuje.

— Na poniedziałkowej sesji sejmiku będzie głosowany projekt powołania Kolei Wielkopolskich — mówi Wojciech Jankowiak.

Wyjaśnia, że nie zna decyzji konwentu marszałków, nadal jednak jest zdania, że usamorządowienie kolei rozumie jako umożliwienie kalkulowania kosztów przewozów na poziomie województw, a nie w skali kraju.

None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane