Nie dla podatku bankowego

Eugeniusz Twaróg, Grzegorz Nawacki
opublikowano: 08-09-2010, 06:44

Większość Polaków jest przeciw daninie proponowanej przez PiS i premiera Tuska. Wszyscy się boją, że banki przerzucą koszty nowego obciążenia na klientów.

Polak nie lubi banków, ale za podatkami też nie przepada. Sprawdziliśmy, jak to wpływa na ocenę pomysłu obłożenia sektora bankowego nową daniną. Najpierw zgłosiło go opozycyjne Prawo i Sprawiedliwość, co podchwycił premier Donald Tusk. Firma badawcza IQS zapytała w imieniu "PB" reprezentatywną grupę 500 osób, czy podoba im się pomysł wprowadzenia tego obciążenia.

"Nie" — odpowiedziało aż 57 proc. ankietowanych. Najbardziej negatywny stosunek do daniny mają 40-latkowie i osoby tuż po 50. Aż 61 proc. z nich jest przeciwne rządowej propozycji. Odsetek ten jest najwyższy wśród absolwentów wyższych uczelni — 72 proc. Za podatkiem opowiada się tylko 14 proc. magistrów. Co jednak ciekawe, podoba się on aż 32 proc. osób ze średnim wykształceniem — więcej niż ankietowanym, którzy edukację zakończyli na szkole podstawowej (22 proc.).

Podatek podoba się co czwartej osobie biorącej udział w badaniu, 18 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Aż 76 proc. ankietowanych przez IQS nie ma wątpliwości, że banki przeniosą na klientów koszty nowego podatku. Tylko 11 proc. jest przeciwnego zdania.

Więcej w środowym "Pulsie Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg, Grzegorz Nawacki

Polecane