Nie do zaakceptowania

DANUTA HÜBNER
22-11-2012, 00:00

Najnowsza propozycja perspektywy finansowej UE na lata 2014-20 przedstawiana jest w momencie załamania się negocjacji budżetu na rok 2013.

Bardzo komplikuje to warunki, w jakich odbywa się szczyt Rady Europejskiej. Prawdopodobieństwo, że przywódcy państw nie podejmą decyzji — wzrosło. Dla Parlamentu Europejskiego zaś ta nowa propozycja siedmiolatki 2014-20 jest nie do zaakceptowania.

Budżet polityki spójności został kolejny raz zmniejszony. Nie do przyjęcia jest propozycja odebrania państwom członkowskim, które przekażą część funduszu spójności do instrumentu łączącego Europę, kwot niewykorzystanych do końca roku 2016. Przecież inwestycje infrastrukturalne, szczególnie te o wymiarze transgranicznym, wymagają wielu lat przygotowań i do wspomnianego terminu tylko niewielka część projektów może zostać uruchomiona. Niedobrą wiadomością jest obniżenie tzw. siatki bezpieczeństwa, czyli poziomu, poniżej którego nie może spaść alokacja dla regionów wychodzących z grupy najuboższych. Niedobrą wiadomością jest także radykalne zmniejszenie płatności zaliczkowych, które byłyby realizowane tylko w ciągu dwóch pierwszych lat. Ich brak będzie dodatkowym hamulcem inwestycyjnym.

DANUTA HÜBNER

europosłanka PO, była unijna komisarz ds. polityki regionalnej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DANUTA HÜBNER

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Nie do zaakceptowania