Nie grzesz, bo komisja cię sprawdzi

Michał Romanowski
opublikowano: 30-03-2006, 00:00

Dotychczas na polskim rynku kapitałowym brak spektakularnego sukcesu w wykazaniu czarno na białym przestępstwa manipulacji ceną akcji. Fakt, udowodnienie takiego postępku jest trudne. Wiele zależy od jakości materiału przedstawionego prokuraturze przez KPWiG oraz, przede wszystkim, od pracy prokuratury.

Manipulacja kursem akcji bywa zazwyczaj powiązana z wykorzystywaniem poufnych informacji. Z prawnego i etycznego punktu widzenia praktyki takie są szczególnie naganne, gdy dopuszczają się ich osoby zarządzające funduszami emerytalnymi lub inwestycyjnymi. Z racji zawodu mają one dostęp do informacji poufnych oraz większe możliwości wpływania na kształtowanie kursu. I dlatego należy od nich wymagać nie tylko przestrzegania reguł uczciwego obrotu, ale wyznaczania dobrych standardów zachowania.

KPWiG ma teraz wystarczające instrumenty prawne — szczególnie po ostatnim ich wzbogaceniu — gromadzenia dowodów, choćby dostęp do informacji poufnych i tajemnicy zawodowej czy prawo kontroli podmiotów nadzorowanych. Kontrola taka może trwać do sześciu miesięcy, a przedstawiciele KPWiG mają nieograniczony dostęp do pomieszczeń. Kontrolerom nadano też prawo wglądu w księgi, dokumenty, nośniki informacji, systemy informatyczne, korespondencję papierową i e-mailową. Mogą zadawać pytania — pod rygorem odpowiedzialności prawnej za składanie fałszywych zeznań, oraz dokonywać „zajęcia dowodów”. De facto kontrola może być prowadzona każdego dnia o każdej porze, a uprawnienia KPWiG zbliżają się (co do zbierania dowodów) do uprawnień prokuratury.

Michał Romanowski, dr hab., adwokat z kancelarii Romanowski i Wspólnicy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Romanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu