Czytasz dzięki

Nie ma administracji bez cyfryzacji

opublikowano: 15-03-2020, 22:00

Projekt firmy NTT dla policji pokazuje, że na rynku public można zarobić. Tylko czy wirus nie pokrzyżuje planów branży IT?

W przypadku nasilonych objawów, takich jak gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, zadzwoń pod numer alarmowy 112 — apeluje Ministerstwo Zdrowia w związku z zagrożeniem koronawirusem. Ale jeszcze przed wybuchem epidemii centra powiadamiania ratunkowego miały pełne ręce roboty — codziennie prawie 1,4 tys. konsultantów odbierało około 60 tys. telefonów, co się przekłada na 22 mln połączeń rocznie. Jest im teraz o tyle łatwiej, że korzystają z lepszych technologii. To efekt zakończonego niedawno projektu modernizacji e-usług, którego podjęło się konsorcjum spółek NTT Poland (lider) i Atende.

Warte ponad 54 mln zł przedsięwzięcie zrealizowano w ramach programu operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-20. Wdrożone rozwiązania usprawniają współpracę policji z innymi służbami w ramach ogólnokrajowego Systemu Powiadamiania Ratunkowego — chodzi głównie o placówki medyczne i straż pożarną.

— Troska o szybki, łatwy i równy dostęp do służb administracyjnychjest miarą dojrzałości społeczeństwa. Zrealizowane na rzecz policji przedsięwzięcie to najlepszy przykład efektywnego zastosowania nowoczesnych technologii w sektorze publicznym i ważny krok w cyfryzacji kraju — podkreśla Aneta Bartnicka, prezes NTT Poland.

Przybywa wdrożeń

W 2016 r. branża IT odnotowała zapaść na rynku public. Według danych Pressinfo wartość wszystkich przetargów dotyczących cyfryzacji wyniosła wtedy 4 mld zł. Tymczasem postępowania z 2015 r. opiewały na kwotę dwa razy wyższą. Przełom przyniosło dopiero unijne Rozporządzenieo ochronie danych osobowych, które weszło w życie w maju 2018 r.

— RODO wymusiło aktualizację wielu systemów informatycznych. Tendencja ta się utrzymuje, a nawet narasta. Bo przez ciągłe zmiany w prawie samorządy i władze centralne potrzebują nowych technologii — tłumaczy Aneta Bartnicka.

25082f04-4285-11ea-b77f-2e728ce88125
Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Digitalizację napędzają też nowe nawyki Kowalskich, którzy z urzędnikiem chcą się kontaktować tak łatwo jak z e- -sklepem czy mobilnym bankiem.

— Ożywienie w usługach IT dla sektora publicznego jest wynikiem zarówno zmian w legislacji, jak też rosnących oczekiwań społeczeństwa i przedsiębiorców dotyczących załatwiania spraw drogą elektroniczną — potwierdza Robert Strzelecki, prezes zarządu Grupy TenderHut.

Frontem do klienta — to hasło przyświecało firmom NTT i Atende, gdy tworzyły platformę do obsługi numeru 112, którą zarządza Komenda Głównej Policji (KGP).

— Skupiliśmy się na udogodnieniach dla obywateli, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością. Uruchomienie portalu e-usług poprawi jakość komunikacji i obiegu informacji między wszystkimi użytkownikami systemu, a przez to wzrośnie bezpieczeństwo publiczne — wskazuje podinsp. Piotr Pogorzelski z Biura Łączności i Informatyki KGP.

Na miarę potrzeb

Ważną funkcją platformy NTT Poland są połączenia wideo. To ukłon w stronę 50 tys. osób głuchych i niedosłyszących oraz 900 tys. z poważnym uszczerbkiem słuchu. Z udziałem tłumaczy języka migowego mogą się teraz łączyć ze wskazanymi jednostkami policji. Zdecydowana większość przedstawicieli branży IT badanych przez PMR pod koniec ubiegłego roku oczekiwała poprawy koniunktury w sektorze publicznym. Ich prognozy mogą się spełnić, chyba że znów zamiesza podstępny koronawirus.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane