Nie próbujcie korygować deklaracji podatkowych!

Jarosław Królak
opublikowano: 23-01-2003, 00:00

Doradcy podatkowi ostrzegają podatników przed składaniem korekt deklaracji. Jednocześnie wskazują, że przez to budżet państwa straci ogromne pieniądze. Z winy rządu.

Robert Krasnodębski doradca podatkowy Weil, Gotshal & Manges

- Wykreślenie § 3 art. 81 ordynacji podatkowej jest krokiem do tyłu, gdyż pozbawiono podatnika ochrony. Przepis ten powinien być bezwzględnie przywrócony. Obecnie doradzam klientom przy korygowaniu deklaracji stosowanie instytucji czynnego żalu.

Witold Modzelewski Instytut Studiów Podatkowych

- Jestem zaskoczony decyzją rządu. Uważam, że niepotrzebnie w ten sposób represjonuje się podatnika. Budżet państwa straci na tym ogromne pieniądze. Brak dawnego § 3 art. 81 ordynacji podatkowej spowoduje, że podatnik, który składa korektę deklaracji, będzie podlegał odpowiedzialności karno-skarbowej — zwłaszcza gdy pomyli się na niekorzyść fiskusa. Wobec zniesienia przywileju niekaralności w przypadku złożenia nieprawidłowej deklaracji organy podatkowe są zobowiązane w każdym przypadku do wszczęcia postępowania. W najlepszym razie zakończy się ono zastosowaniem instytucji dobrowolnego poddania się karze. Lepiej więc oczywiście wstrzymać się ze złożeniem korekty.

Arkadiusz Michaliszyn doradca podatkowy Cameron McKenna

- Zablokowanie nowelizacji spowoduje, że każdy, kto złoży korektę deklaracji podatkowej, musi liczyć się z tym, że będzie podlegał odpowiedzialności karno-skarbowej. Skutkiem tego będzie mniejsza motywacja podatników do korygowania błędów w deklaracjach. Natomiast uniknięcie pomyłek jest bardzo trudne przy tak skomplikowanych przepisach. Rząd może sam sobie strzelić gola. Teraz podatnicy będą tego unikać, przez co do budżetu państwa wpłynie mniej kwot z ewentualnych zaległości podatkowych.

Robert Gwiazdowski ekspert Centrum im. Adama Smitha

- Stanowisko rządu jest zdumiewające. Ministerstwo Finansów i organy podatkowe mogą się mylić, natomiast podatnik — nie. Podatnicy przy tak skomplikowanym stanie prawnym popełniają często błędy w sposób niezawiniony. Złożenie korekty deklaracji jest udokumentowaną wiadomością o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, nie będzie można korzystać z instytucji czynnego żalu. Będziemy mieli do czynienia z sytuacją zupełnie uznaniowego postępowania organów skarbowych co do tego, kogo karać, a kogo nie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nie próbujcie korygować deklaracji podatkowych!