"Nie stosujmy ratingów kredytowych"

MD
01-06-2009, 17:24

Powinniśmy zrezygnować z systemu ratingów kredytowych, uważa David Einhorn z Greenlight Capital, jeden z najbardziej znanych zarządzających funduszy hedgingowych.

Duże agencje ratingowe zawiodły, nie ostrzegły inwestorów o możliwych problemach dotyczących papierów zabezpieczanych kredytami hipotecznymi, powiedział Einhorn. Wielu ekspertów uważa, że przyczyną jest to, iż agencje zmieniły sposób działania. Skupiły się na wystawianiu ratingów na życzenie i za pieniądze emitentów papierów.

- Prawda jest taka, że nikt kogo znam nie kupuje i nie używa ratingów kredytowych Moody’s z powodu jego marki, ale dlatego, że jest to część stworzonego przez państwo oligopolu i często wymaga tego prawo – powiedział Einhorn.

Zwrócił uwagę, że nawet największy akcjonariusz Moody’s, Warren Buffett, powiedział, że nie wierzy w skuteczność kierowania się ratingami.

- Sprzedajemy krótko Moody’s – powiedział Einhorn.

Jego zdaniem, rezygnacja z obecnego systemu ratingów wzmocniłoby rynki finansowe.

MD, moneynews.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / "Nie stosujmy ratingów kredytowych"