Nie trzeba studiów, żeby dostać pracę

DCZ
19-03-2013, 07:54

Coraz więcej osób zdobywa wyższe wykształcenie, tymczasem są firmy, którym wystarczy, żeby kandydat do pracy miał maturę.

Tak jest w firmie logistycznej Dachser, która wśród absolwentów szkół średnich i policelanych, uczących się zawodu technika spedytora i technika logistyka, rekrutuje kandydatów zainteresowanych dwuletnim płatnym stażem.

Źródło: Istockphoto
Zobacz więcej

Źródło: Istockphoto

Oprócz matury trzeba być jeszcze laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu, co świadczy o rzeczywistym zainteresowaniu i wiedzy kandydata dotyczących tej branży. Podczas stażu w Dachser młodzi ludzie spędzają kilka miesięcy kolejno w kilku działach, ucząc się i poznając firmę z różnych stron. Program najbardziej jest rozwinięty w Dachser w Niemczech, gdzie w takim systemie pracuje ponad 1400 stażystów. 70 proc. dostaje pracę w oddziałach Dachsera. W Polsce program działa od 2011 r. Dotąd wzięło w nim udział 13 młodych ludzi. Jesienią skończy się pierwsza edycja programu stażowego z udziałem siedmiu osób.

— Już wiemy, że zatrudnienie u nas znajdą praktycznie wszyscy jego uczestnicy. Już trafiają do nas pytania młodych ludzi o kolejną edycję, która rozpocznie się w październiku 2013 roku. Aby pracować na stanowiskach operacyjnych — spedytora, dyspozytora, pracownika biura obsługi klienta — nie trzeba mieć wyższego wykształcenia. Natomiast ze względu na charakter działalności firmy logistycznej ogromną wagę przywiązujemy do znajomości języka angielskiego. Młodzi ludzie po technikach logistycznych mają dobre podstawy do pracy w tej branży. U nas dostają wiedzę o firmie, systemach i specyfice pracy na poszczególnych stanowiskach. Zależy nam na specjalistach w poszczególnych dziedzinach, ich wyedukowanie u nas trwa średnio dwa lata i tyle właśnie trwają staże — mówi Agnieszka Józwik, dyrektor personalna Dachsera.

Jej zdaniem na polskim rynku pracy często niepotrzebnie wymaga się wyższego wykształcenia. Absolwenci studiów mają duże ambicje i chcą szybko awansować, a struktury w Dachserze są płaskie i firma nie może spełnić takich oczekiwań. Dlatego sięga po maturzystów. Dachser w Polsce i tak ma najwyższy w europejskiej sieci firmy odsetek pracowników z wyższym wykształceniem (ponad 60 proc.), podczas gdy np. w Anglii jest to zaledwie kilka, a w Niemczech kilkanaście procent.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Nie trzeba studiów, żeby dostać pracę