Nie trzeba studiów, żeby dostać pracę

DCZ
opublikowano: 19-03-2013, 07:54

Coraz więcej osób zdobywa wyższe wykształcenie, tymczasem są firmy, którym wystarczy, żeby kandydat do pracy miał maturę.

Tak jest w firmie logistycznej Dachser, która wśród absolwentów szkół średnich i policelanych, uczących się zawodu technika spedytora i technika logistyka, rekrutuje kandydatów zainteresowanych dwuletnim płatnym stażem.

Źródło: Istockphoto
Źródło: Istockphoto
None
None

Oprócz matury trzeba być jeszcze laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu, co świadczy o rzeczywistym zainteresowaniu i wiedzy kandydata dotyczących tej branży. Podczas stażu w Dachser młodzi ludzie spędzają kilka miesięcy kolejno w kilku działach, ucząc się i poznając firmę z różnych stron. Program najbardziej jest rozwinięty w Dachser w Niemczech, gdzie w takim systemie pracuje ponad 1400 stażystów. 70 proc. dostaje pracę w oddziałach Dachsera. W Polsce program działa od 2011 r. Dotąd wzięło w nim udział 13 młodych ludzi. Jesienią skończy się pierwsza edycja programu stażowego z udziałem siedmiu osób.

— Już wiemy, że zatrudnienie u nas znajdą praktycznie wszyscy jego uczestnicy. Już trafiają do nas pytania młodych ludzi o kolejną edycję, która rozpocznie się w październiku 2013 roku. Aby pracować na stanowiskach operacyjnych — spedytora, dyspozytora, pracownika biura obsługi klienta — nie trzeba mieć wyższego wykształcenia. Natomiast ze względu na charakter działalności firmy logistycznej ogromną wagę przywiązujemy do znajomości języka angielskiego. Młodzi ludzie po technikach logistycznych mają dobre podstawy do pracy w tej branży. U nas dostają wiedzę o firmie, systemach i specyfice pracy na poszczególnych stanowiskach. Zależy nam na specjalistach w poszczególnych dziedzinach, ich wyedukowanie u nas trwa średnio dwa lata i tyle właśnie trwają staże — mówi Agnieszka Józwik, dyrektor personalna Dachsera.

Jej zdaniem na polskim rynku pracy często niepotrzebnie wymaga się wyższego wykształcenia. Absolwenci studiów mają duże ambicje i chcą szybko awansować, a struktury w Dachserze są płaskie i firma nie może spełnić takich oczekiwań. Dlatego sięga po maturzystów. Dachser w Polsce i tak ma najwyższy w europejskiej sieci firmy odsetek pracowników z wyższym wykształceniem (ponad 60 proc.), podczas gdy np. w Anglii jest to zaledwie kilka, a w Niemczech kilkanaście procent.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane