Nie tylko z UE, lecz nawet z EWG

opublikowano: 17-01-2017, 22:00

Premier poszła na całość i oznajmiła, że rozwód Londynu z symbolizowanym przez Brukselę kontynentem nastąpi na twardych warunkach.

Po wielu miesiącach puszczania sprzecznych sygnałów premier Theresa May wreszcie przedstawiła obywatelom Zjednoczonego Królestwa rządową (chociaż niekoniecznie parlamentarną) koncepcję wychodzenia z Unii Europejskiej. Poszła na całość i oznajmiła, że rozwód Londynu z symbolizowanym przez Brukselę kontynentem nastąpi na twardych warunkach. Jej rząd chciałby zrezygnować z członkostwa nawet we wspólnym rynku, wypowiadając utrzymanie czterech swobód przepływu: towarów, usług, kapitału i ludzi. Prawnie oznaczałoby to cofnięcie relacji brytyjsko-kontynentalnych przed 1 stycznia 1973 r., kiedy to Wielka Brytania przystąpiła, wspólnie z Irlandią i Danią, do szóstki Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG).

Premier wspomniała również o zasadach imigracyjnych dla obywateli UE, w tym już mieszkających w Wielkiej Brytanii. To wątek żywotnie dotyczący rzesz Polaków. Żadne szczegóły na razie nie zostały przedstawione, ale nowe przepisy otrzymają rangę ustawową i będą głosowane w obu izbach parlamentu. Można się spodziewać wszystkiego, w skrajnym wypadku nawet… przywrócenia wiz. Dla pasażerów codziennego mostu powietrznego z Polski brytyjscy urzędnicy imigracyjni — często ostrzejsi od amerykańskich — to już niemal egipskie mumie, które jednak mogą się ożywić…

Na razie jednak jedynym konkretem jest kalendarz brexitu. Oficjalny wniosek Zjednoczonego Królestwa do Rady Europejskiej ma wpłynąć przed 25 marca. To data nieprzypadkowa — 60. rocznica podpisania na rzymskim Kapitolu wspólnotowych traktatów założycielskich. W tym dniu UE organizuje w tym samym miejscu jubileuszową fetę. Premier rządu Jej Królewskiej Mości oczywiście zostanie zaproszona i ma pełne prawo uczestniczyć, ale zgodnie z polityczną logiką jej koncepcji brexitu — powinna do Rzymu już nie przyjeżdżać. Czytaj też str. 16

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Nie tylko z UE, lecz nawet z EWG