Nie wszystkie fundusze wykorzystały korektę

Anna Borys
opublikowano: 18-08-2008, 11:01

Po nerwowym lipcu klienci funduszy inwestycyjnych trochę odetchnęli. Indeksy znów obrały kurs na północ. Jednak nie wszystkie produkty potrafią skorzystać z ocieplenia klimatu.

Brawa należą się Arce  BZ WBK Akcji. Wartość jego jednostek inwestycyjnych w ostatnim miesiącu (między 12.07 a 12.08) skoczyła o 10,6 proc. To tylko o 0,6 proc. lepiej od numeru drugiego. Fortis subfundusz Fortis Akcji wypracował w tym okresie 10 proc. stopy zwrotu. Pierwszą trójkę zamyka Allianz subfundusz Allianz Akcji z wynikiem 7,9 proc.

Najlepsze fundusze z łatwością pobiły indeksy giełdowe. Cały parkiet urósł w ostatnim miesiącu o 6,5 proc. Subindeksy radziły sobie trochę słabiej. Wskaźnik blue chipów zyskał 6,29 proc. Małe i średnie spółki rosły jeszcze wolniej.  mWIG40 wspiął się o 5,21 proc.,  sWIG80 zaś osunął się o 0,5 proc. Tylko 10 funduszom na 55 produktów inwestujących na warszawskim parkiecie udało się pobić rynek, co świadczy o tym, że zarządzający w niewielkim stopniu potrafią wykorzystać zmienność na rynku.

Większość niestety rozczarowała wynikami. Martwić mogą się klienci Noble Funds Subfundusz Noble Fund Akcji Małych i Średnich Spółek. W ostatnim miesiącu wypracował on wynik 0,5 proc. Powodów do zadowolenia nie mają także właściciele jednostek inwestycyjnych PZU Akcji Małych i Średnich Spółek. Ich oszczędności w tym okresie zyskały zaledwie 0,9 proc. Do trójki maruderów zależy także KBC Akcji Małych Spółek. Jego klienci zarobili w ostatnich 4 tygodniach zaledwie 1,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nie wszystkie fundusze wykorzystały korektę