Niebawem przetarg na budowę Ostrołęki

BAW
opublikowano: 09-03-2011, 00:00

Jeszcze w marcu Grupa Energa rozpocznie procedurę przetargową na wyłonienie wykonawcy bloku o mocy 1000 MW w elektrowni Ostrołęka.

Jeszcze w marcu Grupa Energa rozpocznie procedurę przetargową na wyłonienie wykonawcy bloku o mocy 1000 MW w elektrowni Ostrołęka.

Pozwolenie na budowę Energia dostała w styczniu. Kończy przygotowania specyfikacji (SIWZ) niezbędnej do ogłoszenia przetargu. W tym roku koncern chce wybrać wykonawcę i zamknąć finansowanie inwestycji. Rozpoczęcie budowy planuje na początek 2012 r.

Koszt budowy bloku szacowany jest na około 6 mld zł. Grupa bierze pod uwagę możliwość jej realizacji przy udziale partnera strategicznego. Trwają rozmowy z potencjalnymi inwestorami i instytucjami finansowymi zainteresowanymi udziałem w tym przedsięwzięciu.

Elektrownia ma być oddana do użytku w 2016 r., czyli w okresie, kiedy spodziewany jest w Polsce największy deficyt energii.

— Jeżeli harmonogram i tempo prac będą zachowane, a wszystko wskazuje na to, że tak się stanie, elektrownia powinna być gotowa w zaplanowanym przez nas terminie — mówi Mirosław Bieliński, prezes Energi.

Rozpoczęły się już prace związane z makroniwelacją terenu i budową infrastruktury, w tym połączeń drogowych, rurociągowych i kablowych nowego obiektu. Zgodnie z harmonogramem wynikającym z umowy przyłączeniowej zawartej w 2009 r. PSE Operator kontynuuje prace związane z przyłączeniem nowej elektrowni w Ostrołęce do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i zapewnieniem wyprowadzenia mocy z nowego bloku. Zawarta w październiku 2010 r. umowa z kopalnią LW Bogdanka gwarantuje elektrowni dostawy węgla na 20 lat.

Inwestycja w Ostrołęce znalazła się na liście infrastruktury priorytetowych elementów Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) stworzonej przez Ministerstwo Gospodarki ze względu na zasadniczy wpływ na stabilność pracy tego systemu w centralnej i północno-wschodniej Polsce. To obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych projektów inwestycyjnych w systemowe źródła wytwórcze w Polsce, praktycznie jedyny w części kraju najbardziej narażonej na skutki deficytu energii elektrycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu