Niebieski ponad pomarańczowym

JAZ
opublikowano: 08-02-2010, 00:00

W momencie wysyłania tego wydania "PB" do drukarni nie znaliśmy choćby wstępnego komunikatu z wyborów na Ukrainie. Jednak wieści napływające przez całą niedzielę potwierdzały, że prezydentem zostanie Wiktor Janukowycz. Modlitwy Julii Tymoszenko nie odwróciły społecznego wyroku.

Uczestniczący w warszawskim losowaniu EURO 2012 w charakterze ukraińskich "sierotek" Oleg Błochin i Andrzej Szewczenko wygłosili krótkie powitania po rosyjsku. To symboliczny komentarz do sytuacji ich kraju. Klubem obu piłkarzy jest Dynamo Kijów, dzielą ich epoki — Błochin zdobywał mistrzostwo i występował w reprezentacji Związku Radzieckiego, Szewczenko zaś w Ukrainie niepodległej — ale dla obu językiem pierwszym pozostaje rosyjski. Podobnie jak dla prezydenta Wiktora Janukowycza. Na popierającym go ukraińskim Wschodzie, symbolizowanym kolorem niebieskim, przemawianie nowej głowy państwa w języku sąsiada to oczywistość, na pomarańczowym Zachodzie zaś będzie to policzek dla obywateli.

Paradoks minionych pięciu lat na Ukrainie polegał na tym, że prezydentowi Wiktorowi Juszczence lepiej układała się trudna kohabitacja z premierem Wiktorem Janukowyczem, niż współpraca z premier Julią Tymoszenko, polityczną siostrą z czasów Pomarańczowej Rewolucji. Ich rodzinna nienawiść, spowodowana walką o władzę, z każdym rokiem, miesiącem i tygodniem zbliżała do prezydenckiego fotela rywala pokonanego pięć lat temu.

Wracając zaś do wątku EURO 2012 — komentując rok temu posiedzenie komitetu organizacyjnego pod przewodem premierów Donalda Tuska i Julii Tymoszenko stawiałem tezę, iż oboje widzą się w roli głów państw w loży honorowej i na meczu otwarcia w Warszawie, i na finale w Kijowie. Tusk bez problemów by to osiągnął, ale woli zasiadać o jedno krzesło dalej jako premier. Tymoszenko za dwa lata na obu stadionach zapewne będzie, ale zajmie krzesło peryferyjne, odległe od prezydenckiego, którego pragnęła nad życie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAZ

Polecane