Niech ministerstwo wycofa się w porę

Jerzy Martini
25-04-2006, 00:00

Zapowiedź Ministerstwa Finansów: zmiany w projekcie nowelizacji ustawy o VAT, które byłyby korzystne dla podatników — jest rzecz jasna dobrą informacją. Miejmy nadzieję, że podatnicy niekorzystający nieodpłatnie z samochodu dla celów prywatnych, nie będą musieli płacić podatku z tytułu nieistniejącego nieodpłatnego świadczenia. Ale poczekajmy na konkretne propozycje ministerstwa. Niestety w ostatnim czasie zdarzały się zapowiedzi nadzwyczaj optymistycznych zmian, które jednak w praktyce okazywały się mocno problematyczne.

Trzeba przyznać, że ministerstwo jest w bardzo trudnej sytuacji. Trudno w tym wypadku pogodzić interes skarbu państwa (czyli opodatkowanie wszystkich nieodpłatnych świadczeń dla celów prywatnych), pozostając jednocześnie w zgodzie z prawem wspólnotowym.

Oprócz VI dyrektywy VAT, ograniczającej możliwość opodatkowania podatkiem VAT do jedynie tych przypadków, kiedy faktycznie występuje nieodpłatne świadczenie dla celów prywatnych, należy również przestrzegać — fundamentalnej dla prawa wspólnotowego — zasady współmierności. Zgodnie z nią niedopuszczalne jest wprowadzenie takich zabezpieczających interes skarbu państwa regulacji, które stanowią jednocześnie nieproporcjonalne obciążenie dla podatników. Innymi słowy: ewentualne warunki wyłączające obowiązek opodatkowania prywatnego użytku samochodu winny być możliwe do spełnienia przez podatnika nie tylko w teorii, ale też w praktyce.

Jerzy Martini, doradca podatkowy Baker & McKenzie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jerzy Martini

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Niech ministerstwo wycofa się w porę