Niech nowy rząd nawiąże dialog

Konfederacja Pracodawców Polskich
31-10-2007, 00:00

Konfederacja Pracodawców Polskich z zaniepokojeniem i zdziwieniem obserwowała wczorajszą demonstrację związkowców Solidarności ze Stoczni Gdańskiej. Znamienne, że do protestów dochodzi kilka dni po ogłoszeniu wyników wyborów, a akcję zorganizował związek, który niedawno w oczywisty sposób przyczynił się do złamania zasad i naruszenia podstawowych kanonów dialogu społecznego. Tak właśnie wszyscy pozostali partnerzy społeczni ocenili zignorowanie Komisji Trójstronnej i podpisanie porozumienia tylko między rządem a NSZZ Solidarność.

Strajki i uliczne manifestacje są ostateczną formą dialogu i nie powinny się toczyć, gdy są szanse na merytoryczną dyskusję. Dialog społeczny nie jest przywilejem żadnej strony. Jest obowiązkiem wszystkich partnerów i procesem, który musi się rozwijać. Poszukiwanie kompromisu między sprzecznymi interesami różnych grup społecznych jest korzystne dla rządzących, pracodawców oraz dla pracowników, gdyż jest działaniem w imię dobra publicznego. Należy o tym pamiętać.

Apelujemy raz jeszcze o podjęcie przerwanego dialogu społecznego. Dziś aktywność organizacji dialogu społecznego powinna, naszym zdaniem, skupiać się na budowaniu płaszczyzn współpracy z nowo wybranymi organami władzy ustawodawczej i wykonawczej, poszukiwaniu i wskazywaniu bardziej skutecznych rozwiązań prawnych sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości i opiniowaniu makro- oraz mikroekonomicznych założeń do arcyważnej dla gospodarki ustawy budżetowej na rok 2008.

Konfederacja Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Pracodawców Polskich

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Niech nowy rząd nawiąże dialog